LOT pod kreską

Sytuacja Polskich Linii Lotniczych LOT zawsze budzi duże zainteresowanie, ponieważ ma ogromny wpływ na cały rynek lotniczy w Polsce. W tym roku, jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników, wiadomo było, że będą złe.
rt_2009_08-24.jpg
Spekulacje i nieoficjalne dane podawane tu i ówdzie mówiły o coraz wyższych kwotach strat. Ostateczny bilans zaprezentowany 12 sierpnia przez prezesa Zarządu wykazał 733 mln strat za rok ubiegły. Nieco lepiej wyglądała sytuacja całego holdingu, gdyż niektóre z jego spółek (np. Petrolot) wypracowały zyski. Strata całej grupy wyniosła więc "tylko" 706 mln zł.


Smutny rekord

Była to największa strata w historii firmy. Jak wynika z zaprezentowanych danych, wbrew obiegowej opinii to nie kontrakty paliwowe zadecydowały o tak złym wyniku. Kontrakty hedgingowe były jednym z elementów, które złożyły się na całkowity wynik, jednak nawet bez strat poniesionych na tych kontraktach strata operacyjna polskiego przewoźnika byłaby rekordowa w jego historii. Na problemy LOT-u składają się zarówno czynniki wewnętrzne, jak i również zewnętrzne. Rentowność operacyjna firmy w ubiegłym roku wyniosła -8,1 proc. W najlepszym od dawna roku 2006 rentowność ta była dodatnia i wynosiła +8,8 proc.


Warto jednak zauważyć, że nawet wyniki w 2006 roku z punktu widzenia...

Wydanie: 4/2009, TRANSPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail