Zabytki techniki - czyli co warto zobaczyć

Największym i najbardziej popularnym zagłębiem zabytków techniki w Polsce jest województwo śląskie. To właśnie zabytki techniki oddają jego specyfikę i określają kulturową tożsamość tego województwa.

rt_2009_08-4.jpg

Śląsk zawdzięcza miano największego skupiska zabytkowych obiektów przemysłowych w Polsce gwałtownemu rozwojowi przemysłu oraz zastosowaniu największych osiągnięć techniki.


Szlak Zabytków Techniki

Wydział Promocji Regionu wraz z Wydziałem Turystyki Sportu Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego z pomocą Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach oraz Śląskiej Organizacji Turystycznej stworzyli specjalny szlak dla osób, które chcą poznać dziedzictwo przemysłowe tego regionu. Szlak Zabytków Techniki łączy trzydzieści jeden obiektów, które są związane z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją oraz przemysłem spożywczym.Czym jest Szlak Zabytków Techniki

Szlak Zabytków Techniki to szlak samochodowy, który został stworzony z kilkudziesięciu obiektów. Ideą stworzenia szlaku było pokazanie turystom najciekawszych oraz najbardziej interesujących obiektów tworzących historię województwa śląskiego. W ten sposób zostały zagospodarowane obiekty, które dotychczas nierzadko były problemem dla samorządów, na których terenie się znajdowały.


Tarnowskie Góry

Jadąc do Tarnowskich Gór turyści mogą obejrzeć dwa zabytki przemysłowe - Kopalnię Zabytkową oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga. Do Kopalni Zabytkowej zjeżdża się wyciągiem szybowym (na głębokość 40,5 metra). Trasa zwiedzania ma długość 1700 metrów. Większą część szlaku pokonuje się pieszo, natomiast kilkanaście metrów płynie się łodziami. Szlak stanowi ciąg korytarzowy i komorowy pomiędzy skrajnymi szybami: "Anioł", "Szczęść Boże" i "űmija". Temperatura pod ziemią ma około 10 stopni C. Wzdłuż trasy zainstalowane jest elektryczne oświetlenie. Po wyjściu z kopalni warto zwiedzić Muzeum Górnicze oraz Skansen Maszyn Parowych. Największą atrakcją Sztolni Czarnego Pstrąga jest sześćsetmetrowy podziemny spływ łodziami przez korytarze kopalni. Podczas zwiedzania Sztolni turyści mogą obserwować stalaktyty oraz partie chodnika sztolniowego, który jest wykuty w skale dolomitowej. Obydwa obiekty są związane z górnictwem srebra oraz ołowiu.


rt_2009_08-46.jpg


Wydanie: 4/2009, PRODUKT TURYSTYCZNY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail