Drożejące hotele w Europie

Po drastycznym spadku cen noclegów w Europie, odnotowanych w ostatnich miesiącach, we wrześniu 2009 zauważa się ich ponowny wzrost. W porównaniu z ubiegłym miesiącem ceny noclegów w miastach europejskich wzrosły średnio o 13 proc. Paryż, Wenecja czy Sztokholm osiągają aktualnie najwyższy poziom cen w roku. Jedynie w Hiszpanii ceny noclegów uległy dalszemu spadkowi.


Te informacje odnotował Indeks cen hoteli trivago (tHPI), publikowany miesięcznie przez wyszukiwarkę i porównywarkę cen hoteli www.trivago.pl. Pomimo tego ceny noclegów we wrześniu 2009 są średnio o 10 proc. niższe w porównaniu z ubiegłym rokiem. Również w ubiegłym roku we wrześniu odnotowano wzrost cen hoteli w porównaniu z sierpniem. Powodem tego może być fakt, iż wrzesień jest ulubionym miesiącem na zwiedzanie dużych miast. Oprócz turystyki miejskiej, powodem na wzrost cen noclegów we wrześniu są również imprezy organizowane na skalę międzynarodową.


W Mediolanie pod koniec września organizowany jest Tydzień Mody, w Wenecji odbędzie się 65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Wzrost cen jest szczególnie odczuwalny w miastach Europy Zachodniej. Wyjątek stanowi Hiszpania, która odnotowała 7-procentowy spadek cen noclegów w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Najbardziej korzystne ceny hoteli odnotowano w Granadzie (73 euro) i Walencji (80 euro). Również w Krakowie cena hotelu we wrześniu 2009 należy do najniższych cen w Europie i wynosi 75 euro. W stosunku do września ubiegłego roku cena ta jest aż o 32 proc. niższa, a w stosunku do ostatniego miesiąca wyższa o niecałe 3 proc. Najdrożej nadal jest w Genewie, gdzie standardowy pokój dwuosobowy kosztuje 209 euro, Wenecji (199 euro) i Sztokholmie (170 euro). Ceny w Wenecji i Sztokholmie, podobnie jak w Paryżu (165 euro), osiągnęły swój najwyższy poziom w tym roku. Ośmioprocentowy wzrost cen noclegów zanotowano również w miastach niemieckich: Frankfurt nad Menem (45 proc.), Kolonia (30 proc.). W miastach takich jak Monachium i Berlin ceny kształtują sie kolejno na poziomie 131 euro (Monachium) i 113 euro (Berlin) i odnotowały wraz ze wzrostem o 26 proc. najwyższy poziom w bieżącym roku. 

Wydanie: 5/2009, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail