Świętokrzyskie bogactwa turystyczne

Województwo świętokrzyskie w ostatnim okresie prowadzi intensywną akcję promocyjną. Dzięki niej ma szansę zawalczyć o krajowych turystów, którzy w tym roku zdecydowanie chętniej wypoczywają w kraju. Może się to okazać skuteczne również dlatego, że potencjał turystyczny tego województwa jest naprawdę duży.


rt_2009_09-31.jpg


W województwie świętokrzyskim mamy do czynienia z połączeniem dwóch kluczowych dla turystyki atutów: przyrodniczego i kulturowego. Jest pewnym paradoksem, że region od dawna nie tylko zamieszkiwany, ale i eksploatowany przez człowieka posiada tak duży potencjał przyrodniczy. Dzięki temu mamy tu rzadką mieszankę, na bazie której można stworzyć naprawdę dobry produkt turystyczny.


Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie

proponuje utworzenie "Geoparku Doliny Kamiennej". Północny fragment województwa, między obszarem źródliskowym tej rzeki a okolicami Bałtowa, stanowi wyjątkowo cenny w skali europejskiej i światowej teren przyrodniczo-kulturowy. W obrębie Geoparku znalazłoby się 14 obiektów, m.in. rezerwaty skalne Krynki i Adamów, Rezerwat Rydno, Zakład Wielkopiecowy w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Krzemionki k. Ostrowca Św. i Skałki Piekło koło Niekłania. Ponadto Geopark obejmowałby jeszcze szereg interesujących stanowisk geologicznych, paleontologicznych (starsze od kopalni krzemienia), kopalnie rud żelaza, piecowiska z okresu rzymskiego, a ostatnim stanowiskiem byłby Bałtowski Park Jurajski.

Źr. Strategia rozwoju turystyki w województwie świętokrzyskim na lata 2006-2014


Przyrodnicze eldorado

Miarą jakości przyrody świętokrzyskiej jest stosunkowo duży zakres ochrony, jakim jest ona objęta. Różne formy prawnej ochrony przyrody obejmują około 67 proc. powierzchni regionu. Jest to jeden z lepszych wyników w kraju. Część z tych objętych ochroną obszarów znajduje się w międzynarodowych projektach ochrony NATURA 2000 i programu ECONET. Najcenniejszy obszar przyrody ożywionej objęty jest ochroną w formie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który w momencie utworzenia w 1950 r. był drugim (po Białowieskim) parkiem narodowym w Polsce.


Trzynaście lat temu powiększono obszar parku i obecnie wynosi on 7626,45 ha. Na jego obszarze znajdują się najwyższe...

Wydanie: 5/2009, PRODUKT TURYSTYCZNY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail