Polskie uzdrowiska

Polska jest krajem posiadającym duże zasoby wód mineralnych. Stwarza to ogromne możliwości rozwoju turystyki uzdrowiskowej. Jest to szczególnie cenne teraz, kiedy coraz więcej osób pragnących prowadzić zdrowy tryb życia wyjeżdża w poszukiwaniu zabiegów prozdrowotnych nawet bez konieczności leczenia. Obecnie w Polsce znajduje się 45 miejscowości posiadających status uzdrowiska. Szacuje się, że poza tą liczbą jest około 70 kolejnych miejscowości, które posiadają potencjał uzdrowiskowy. Wynika z tego, że obecnie ustawowe kryteria wypełnia jedynie około jednej trzeciej miejscowości posiadających walory uzdrowiskowe.


rt_2009_09-37.jpg


Uzdrowisko ma nie tylko zalety

Wymogi, jakie musi spełnić miejscowość, by uzyskać status uzdrowiska, określa ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz.U. z 1 września 2005 r.). Wbrew pozorom status taki nie przynosi tylko i wyłącznie korzyści, choć bilans jest zdecydowanie dodatni. Poważne kłopoty dotyczą trudności, jakie napotykają inwestorzy, którzy chcą uzyskać pozwolenie na budowę. Z powodu braku miejscowych planów zagospodarowania dla obszarów uzdrowiskowych oraz terenów objętych ochroną uzdrowiskową, nie ma możliwości wydania warunków zabudowy. Wynika to z przepisów ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.


O ile w gminach niezwiązanych z uzdrowiskiem brak planu zagospodarowania utrudnia, lecz nie uniemożliwia uzyskania warunków zabudowy, o tyle na terenach uzdrowiskowych nie ma takiej możliwości. Ustawa nakłada wiele innych ograniczeń, między innymi dotyczących maksymalnej powierzchni placówek handlowych. Władze miejscowości uzdrowiskowych postulują między innymi zmniejszenie obowiązkowej powierzchni terenów zielonych. Innym problemem mogą okazać się ograniczenia, związane z ochroną środowiska.

Ograniczają...

Wydanie: 5/2009, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail