Likwidacja spółki jawnej

Agnieszka Jezierska

autorka jest prawnikiem i wykładowcą w Wyższej Szkole Gospodarki
w Bydgoszczy,

gdzie prowadzi zajęcia prawo w turystyce i rekreacjiMoże zdarzyć się tak, że zawarta na czas nieokreślony spółka straci na swej wartości dla jej właścicieli i postanowią oni ją rozwiązać. Niewypłacalność spółki może również stanowić przyczynę jej rozwiązania. Wówczas należy zastosować wszelkie przewidziane w kodeksie spółek handlowych przepisy. Sposób rozwiązania spółki jest bowiem ściśle związany z charakterem firmy. Ponadto rozwiązanie spółki jawnej wymaga przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Jak wobec tego wygląda procedura likwidacji?Rozwiązanie spółki i wystąpienie wspólnika to dwie różne sprawy. To drugie oznacza, że wspólnik traci swoje członkostwo w spółce, ale spółka istnieje nadal. Natomiast rozwiązanie spółki jest zdarzeniem odnoszącym się do wszystkich wspólników i spółki. I tak rozwiązanie spółki powodują:

 •  przyczyny przewidziane w umowie spółki,
 •  jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
 •  ogłoszenie upadłości spółki,
 •  śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
 •  wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,
 •  prawomocne orzeczenie sądu.

Zaistnienie niektórych okoliczności powoduje przyczynę rozwiązania. Będzie to np. upływ czasu, gdy zawarto umowę na czas określony lub zaistnienie zdarzenia przewidzianego w umowie spółki (np. podjęcie działalności konkurencyjnej przez więcej niż połowę wspólników). Przyczyną rozwiązania będzie również zaprzestanie realizacji wspólnego celu, który obrali sobie wspólnicy zakładając spółkę.
Wspólnicy jednomyślnie mogą postanowić w każdym czasie o rozwiązaniu spółki.Postępowanie upadłościowe wszczyna się, gdy spółka stała się niewypłacalna na skutek niewykonywania swoich wymagalnych zobowiązań. Spółka jawna uważana jest też za niewypłacalną, gdy jej zobowiązania przekroczą wartość majątku spółki. Następuje to również, gdy spółka na bieżąco zobowiązania te wykonuje. Jeżeli...

Wydanie: 5/2009, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
 • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail