Ekoturystyka na stepach Czyngis-chana

W pełni wykorzystując walory swojej nienaruszonej przyrody i oryginalnej kultury koczowników, Mongolia stała się jednym z popularnych kierunków wyjazdów ekoturystycznych.


Ekoturystyka to pojęcie, które w okresie kilkunastu lat funkcjonowania było przedmiotem szerokiej dyskusji i zdążyło zyskać wiele różnych definicji. Abstrahując od teoretycznych rozważań, warto przytoczyć trzy najważniejsze cechy, które najlepiej charakteryzują tę formę turystyki. Po pierwsze, ekoturystyka umożliwia turystom kontakt z przyrodą, przeważnie w obrębie obszarów chronionych, oraz z tradycyjną kulturą lokalnej ludności. Po drugie, ze względu na swój charakter nie czyni znacznych szkód w środowisku przyrodniczym i pozwala chronić odrębność kulturową odwiedzanych społeczności. Po trzecie, daje miejscowym zatrudnienie przy obsłudze ruchu turystycznego i dostarcza środków finansowych na ochronę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego zwiedzanych terenów. W różnych krajach o odmiennych warunkach przyrodniczych i specyfice kulturowej, ekoturystyka przybiera bardzo różny kształt, w mniejszym lub większym stopniu odpowiadając jednak przedstawionej wyżej charakterystyce. Jednym z miejsc, które "podręcznikowo" nadawały się do wprowadzenia w życie tej koncepcji, była ojczyzna Czyngis-chana.


Kraj stepów i nomadów

Mongolia leży w środkowej Azji, zajmując szeroki pas terytorium pomiędzy Syberią Wschodnią a Chinami. Ma powierzchnię 1,56 mln km2 (a więc pięć razy większą od Polski) i populację liczącą niespełna trzy miliony ludzi. Średnia gęstość zaludnienia wynosi tam więc 2 os./km2 i jest najniższa na świecie. Ze względu na suchy kontynentalny klimat, większa część Mongolii porośnięta jest stepami, a południe kraju znajduje się w obrębie pustyni Gobi. Położone daleko od dużych skupisk ludności bezkresne przestrzenie stepów, przez wieki zamieszkiwane przez plemiona nomadów, nie zostały trwale przekształcone antropogenicznie i zachowały swój naturalny charakter. Nienaruszone środowisko przyrodnicze - stepy, pustynie, góry, rzeki, jezioro Chubsuguł - to obecnie największy walor turystyczny Mongolii. Atrakcyjna jest również oryginalna kultura mieszkańców kraju - nadal mieszkających w jurtach (namiotach z wojłoku) koczowników, zajmujących się wypasem koni, bydła, owiec i wielbłądów; wyznawców szamanizmu i lamaizmu. W oparciu o takie podstawy mongolskie władze kilkanaście lat temu zainicjowały rozwój ekoturystyki, licząc, że stanie się ona wyznacznikiem wizerunku kraju i pomoże zdobywać zagraniczne wsparcie dla ochrony przyrody.Jak dotrzeć do Mongolii?

Korzystając z usług Aerofłotu, z Warszawy można dolecieć do Ułan-Bator z przesiadką w Moskwie (lot trwa 8 h + oczekiwanie w Moskwie). Mongolskie linie lotnicze MIAT w sezonie letnim posiadają bezpośrednie połączenie z Berlinem. Oryginalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie Kolei Transsyberyjskiej do podróży w jedną stronę. Firmowy pociąg relacji Moskwa-Ułan-Bator jedzie cztery i pół doby.Dokąd ruszyć?

Jakie są...

Wydanie: 6/2009, ODKRYWAMY ZAGRANICZNE DESTYNACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail