Opolskie - kultura i przyroda

Województwo opolskie, będąc znacznie mniejsze od swoich sąsiadów - województw śląskiego i dolnośląskiego,
ma znacznie mniejsze możliwości promowania swoich walorów turystycznych. Pomimo to widać powstawanie produktów turystycznych, które mogą z czasem znacznie ożywić ruch turystyczny w tym regionie.Wprawdzie na terenie województwa nie ma szczególnie spektakularnych obiektów czy to kulturowych czy przyrodniczych, jednak ich różnorodność umożliwia stworzenie ciekawej oferty. Brak wysokich gór czy sieci wodnej, która umożliwiłaby utworzenie bogatej oferty turystyki wodnej, powoduje, że najmocniejszym atutem województwa jest turystyka kulturowa w wielu jej aspektach.


Sztandarowe produkty
We wrześniu Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna ogłosiła laureatów na najlepszy produkt turystyczny regionu. Trzy spośród tych produktów zostaną wybrane, by reprezentować województwo na ogólnopolskim etapie konkursu na najlepszy produkt turystyczny roku. Pośród laureatów tylko oferta turystyki przyrodniczej w Nadleśnictwie Zawadzkie związana jest z lokalnymi walorami przyrodniczymi.


W pozostałych przypadkach atrakcje stanowią produkty stworzone przez człowieka (choć w przypadku ogrodu zoologicznego tylko do pewnego stopnia). Nagrodzone produkty dość dobrze charakteryzują walory turystyczne regionu. Szczególnie dotyczy to laureatów w kategorii Impreza i Szlak. Nagrodzoną imprezą są odbywające się od roku 2000 Dni Twierdzy Nysa. To stosunkowo niewielkie miasto po wielu latach zaniedbań próbuje ożywić atrakcję, jaką są znajdujące się tam ruiny twierdzy Nysa. Jeszcze 10 lat temu teren ten był całkowicie zarośnięty i kompletnie niewykorzystany.Na obszarze województwa opolskiego znajduje się około 68 gospodarstw agroturystycznych, które dysponują około 488 miejscami noclegowymi, w tym 62 proc. to miejsca całoroczne.


Dodatkowo przy gospodarstwach agroturystycznych zlokalizowane są pola namiotowe (ogółem ok. 12) z możliwością ulokowania przyczepy campingowej. Ponad połowa ogólnej liczby gospodarstw agroturystycznych województwa zlokalizowana jest w powiecie nyskim, a pozostałe są równomiernie rozmieszczone w poszczególnych powiatach. Natomiast w powiecie kluczborskim występuje skupisko 6 gospodarstw eko-agroturystycznych.

Turystyka aktywna
W "Strategii rozwoju turystyki w województwie opolskim na lata 2007-2013" turystyka aktywna jest wymieniona jako jeden z kierunków działań mających zwiększyć atrakcyjność turystyczną województwa. Jeśli chodzi o zyskującą coraz większą popularność turystykę wodną, z powodu małej ilości spławnych rzek oraz nielicznych i niewielkich zbiorników wodnych, nie ma tu zbyt wielkich możliwości. Największą rzeką posiadającą odpowiednie warunki naturalne jest Odra, która przepływa przez województwo na długości 186 km.Laureaci Certyfikatu OROT na najlepszy produkt turystyczny roku w poszczególnych kategoriach:

Wydanie: 6/2009, PRODUKT TURYSTYCZNY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail