Dokąd leci pilot?

Piloci oraz przewodnicy, jako osoby pracujące bezpośrednio z klientem, mają duży wpływ na wizerunek firmy, dla której pracują. To od jakości ich pracy zależy zwykle ocena całej imprezy. Z tego powodu posiadanie kadry sprawdzonych i kompetentnych pilotów jest marzeniem każdego menedżera w biurze podróży. W najbliższych miesiącach chcemy przyjrzeć się bliżej tej grupie zawodowej, a szczególnie zasadom kształcenia tych kadr. Jest to temat o tyle na czasie, że właśnie trwają prace nad nową ustawą o usługach turystycznych. Poniżej w dużym skrócie przedstawiamy stan na dziś.


rt_2009_10-23.jpg


Art. 10. Ustanawia się wykaz miast, w których do oprowadzania wycieczek są wymagane uprawnienia przewodnika miejskiego: Gdańsk, Gdynia, Sopot (łącznie); Katowice z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym (łącznie); Kraków; Lublin; Łódź; Poznań; Szczecin; Toruń; Warszawa; Wrocław. Art. 11. Uprawnienia przewodników miejskich obejmują także oprowadzanie po obiektach i obszarach znajdujących się w strefie podmiejskiej, jeżeli te obiekty i obszary są związane z historią, kulturą lub gospodarką miasta oraz objęte są programem szkolenia przewodników miejskich.


Obecnie w Polsce zawód pilota wycieczek turystycznych należy do grupy zawodów limitowanych. W związku z tym, aby móc go uprawiać, należy przejść odpowiednie szkolenie, następnie zdać egzamin przed komisją w Urzędzie Marszałkowskim. Firmy zatrudniające przewodników i pilotów muszą korzystać z usług osób posiadających takie właśnie uprawnienia.


Kto gdzie może

Jeśli chodzi o podział uprawnień przewodników, to mamy obecnie 10 miast, na terenie których oprowadzać mogą tylko przewodnicy miejscy posiadający odpowiednie...

Wydanie: 6/2009, EDUKACJA I KARIERA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail