Uwolnić zawód pilota i przewodnika!

Wielkimi krokami nadchodzi czas rozliczenia się przed opinią publiczną z nadużyć prawnych i rozpowszechnianych od lat kłamstw związanych z licencjonowaniem w Polsce przewodnictwa turystycznego. Wstrząsająca życiem politycznym afera hazardowa nie mogła się temu lepiej przysłużyć. Wystarczy zadać pytanie: kto w Ministerstwie Sportu i Turystyki, na czyje żądanie, względnie łapówkę, zmanipulował zapisy w najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o usługach turystycznych?


rt_2009_10-25.jpg


Przypomnijmy początki. Ustawę uchwaliła w 1997 r. koalicja SLD-PSL. Przy ówczesnym niskim poziomie debaty społecznej i niewielkim zainteresowaniu wąską branżą, jaką jest turystyka, pod naciskami korporacji pokrzywdzonych wolnorynkowymi realiami, przywróciła archaiczne, PRL-owskie regulacje zawodu. Ich nieprzystawalność do zasad nowoczesnego rynku zasadza się na podstawowej sprzeczności:


To nie państwo, tylko prywatne podmioty świadczą usługi turystyczne. W wolnorynkowej gospodarce urzędnik nie może narzucić "jedynego i obowiązującego" modelu kreowania produktu turystycznego, stylu obsługi gości czy treści i zakresu przekazywanych przez przewodników informacji. Jest to sprzeczne z podstawowymi konstytucyjnymi prawami - słowa, publikacji, zgromadzeń. Jest to też sprzeczne z praktyką - sposób spędzania wolnego czasu nie rządzi się "jedynymi i akademickimi zasadami", jak chcieliby tego regulatorzy, tylko zmienia się jak w kalejdoskopie, podlega trendom i modom.


Od stycznia 2008 r., w ramach społecznie prowadzonej akcji na blogu www.wolneprzewodnictwo.blog.pl, publikuję szereg materiałów demaskujących zarówno kłamliwe argumentacje, jak też bezprawne praktyki korporacji przewodnickich. Można tam znaleźć m.in. list zredagowany przez Małopolski Urząd Marszałkowski, pełen bzdur i kuriozów, świadczący o tym, że jego pracownicy nie tylko nie mają pojęcia o funkcjonowaniu rynku turystycznego w Europie, ale też uzurpują sobie bycie "nadrzędem" uprawnionym do cenzury treści przekazywanych turystom.


Nie chcę wdawać się w...

Wydanie: 6/2009, EDUKACJA I KARIERA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail