Praca przewodnika w świecie

Piloci i przewodnicy

Jak pracują... Austria, Malta, Cypr, Grecja, RPA, Singapur.

W poprzednim numerze rozpoczęliśmy prezentacje rozwiązań prawnych sytuacji pilotów i przewodników w różnych krajach. Poniżej przedstawiamy rozwiązania stosowane w kolejnych krajach.

rt_2009_11-32.jpg


Austriackie zasady

Piloci grup turystycznych w Austrii pracują na własne konto, działając zgodnie z art. 180 Ustawy o Handlu, Rzemiośle i Przemyśle. Nim rozpoczną pracę, muszą zdać państwowy egzamin, aby uzyskać certyfikat kompetencji. Egzamin poprzedza obowiązkowy kurs w licencjonowanej szkole trwający minimum 250 godzin. Szkolenie ma za zadanie przekazanie pogłębionych wiadomości z następujących dziedzin: historii kraju i regionów, historii sztuki, historii ogólnej kraju i regionów, geografii, systemu prawnego i politycznego, podstaw ekonomii i socjologii, księgowości, handlowych i prawnych aspektów zawodu pilota, zarządzania turystyką i biznesem, pierwszej pomocy. Uzupełnieniem zajęć z teorii są wycieczki szkoleniowe, nauka technik komunikacji i prezentacji oraz warsztaty językowe. Stopień opanowania tych wszystkich zagadnień sprawdzany jest podczas egzaminu - szczególny nacisk kładziony jest na umiejętność przekazania informacji i zachowania się w konkretnej sytuacji (meldowanie grupy w hotelu, zgubiony bagaż, choroba turysty i in.) w obcym języku. Licencjonowany pilot może pracować na terenie całego kraju.


W ramach zawodowej praktyki, piloci mogą uczestniczyć w programach doszkalających, oferowanych np. przez Akademię Dalszego Treningu Pilotów Turystycznych, która proponuje wykłady, wycieczki i study toury. Jedynie licencjonowani piloci mogą być zatrudniani przez różne podmioty, takie jak krajowe i zagraniczne agencje turystyczne, hotele, szkoły, podmioty publiczne (ministerstwa, rząd) czy osoby indywidualne. Licencja pozwala też pilotom na oferowanie i organizację własnych usług, również specjalistycznych: trekkingów, wycieczek rowerowych, konnych, narciarskich. Zgodnie z prawem zarejestrowani i licencjonowani piloci są członkami Austriackiej Federalnej Izby Gospodarczej, która zabezpiecza ich interesy na rynku.


Malta

Zgodnie z Ustawą o Usługach Przewodników Turystycznych, na Malcie zawód pilota wykonywać można jedynie na podstawie licencji. Poza danymi osobowymi, musi się na niej znajdować informacja, w jakim rejonie/rejonach się specjalizuje i jakimi językami włada. Licencja jest ważna do 31 grudnia danego roku i jest odnawialna. Minister ds. Turystyki i Kultury, w którego gestii jest m.in. sfera usług turystycznych, może od czasu do czasu ustanowić nieprzekraczalną liczbę wydawanych licencji i...

Wydanie: 7/2009, EDUKACJA I KARIERA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail