Fotokody w Łodzi

Łódź uruchomiła jako pierwsze miasto w Europie System Informacji Turystycznej oparty na fotokodach. System fotokodów działa już z powodzeniem w Japonii. - Zaadaptowaliśmy go na łódzkie potrzeby i jestem pewien, że będzie kolejną atrakcją turystyczną naszego miasta - mówi Michał Stefański z firmy MobileMS, autor projektu. Szlak "Wille i pałace" obejmuje 26 budynków rozrzuconych po całym mieście. Na każdym z nich umieszczono już specjalne tablice z krótkimi opisami zabytku oraz fotokodem.


Mały czarno-biały kwadrat pozwoli turyście ściągnąć na własny telefon komórkowy bardziej szczegółowe informacje o willi czy pałacu, a później poprowadzi go do kolejnego zabytku na szlaku. Zwiedzając miasto z telefonem, można odczytywać informacje w telefonie albo wysłuchać głosu lektora, opowiadającego o zabytku. Informacje są w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Do końca roku zwiększy się liczba fotokodów, co wiąże się ze stworzeniem kolejnego szlaku turystycznego - tłumaczy Stefański.


Autorem informacji o zabytkach z mobilnego szlaku jest Ryszard Bonisławski, przewodnik po Łodzi. System fotokodów kosztował 750 tys. zł. W 85 procentach sfinansowała go Unia Europejska, resztę dołożył magistrat. Miasto będzie też dbać o konserwację tablic z kodami. Aby dowiedzieć się czegoś o oznaczonym kodem zabytku, można wysłać sms-a na numer podany na tablicy umieszczonej na zabytkowym budynku albo zeskanować do telefonu fotokod. Po chwili na telefonie wyświetlą się informacje, zdjęcia, ciekawostki. Opłata za sms-a jest identyczna jak za standardowy sms. System jest tak przygotowany, że działa także w telefonach zagranicznych turystów. O fotokodach turyści spoza Łodzi dowiedzą się w punktach informacji turystycznej.Wydanie: 8/2009, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail