Ministerstwo o uprawnieniach pilota wycieczek

rt_2009_12-38.jpg
Polemika Ministerstwa Sportu i Turystyki z tezami zawartymi w artykule  "Uwolnić zawód pilota i przewodnika!" autorstwa Macieja Zimowskiego opublikowanym w Nr. 10 (289) z 2009 r. w "Rynku Turystycznym"
Artykuł zawiera twierdzenie, z którego wynika, iż zgodnie z zapisami zawartymi w projekcie "Ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń" do obsługi turystów organizatorzy turystyki będą mieli bezwzględny obowiązek zatrudnienia pilota wycieczek i przewodnika turystycznego. Nie są to twierdzenia zgodne ze stanem fatycznym i wprowadzają w błąd przedstawicieli branży turystycznej co do faktycznych rozwiązań prawnych w tym zakresie, zawartych w ww. projekcie.Zgodnie z zawartym w projekcie brzmieniem zmienianego art. 30 ust. 1 organizatorzy turystyki będą obowiązani zapewnić klientom uczestniczącym w imprezach turystycznych opiekę osób posiadających kwalifikacje odpowiednie do rodzaju imprezy. Jeżeli umowa nie będzie stanowiła inaczej, za odpowiednie kwalifikacje będzie uważać się, w zależności od rodzaju imprezy, uprawnienia pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego.


Natomiast zgodnie z nowym brzmieniem art. 30 ust. 2 zawartym w projekcie powierzenie reprezentowania organizatora turystyki wobec jego lokalnych kontrahentów, świadczących usługi turystyczne klientom osobie nieposiadającej uprawnień pilota wycieczek, będzie dopuszczalne, jeżeli umowa o imprezę turystyczną będzie tak stanowić, a osoba ta nie będzie wykonywać zadań pilota wycieczek.


W każdym przypadku, jeżeli organizator turystyki lub pośrednik turystyczny w umowie z klientami uczestniczącymi w imprezie turystycznej zawrze zapis, iż opieka, którą im zapewnia, będzie sprawowana przez osobę posiadającą inne uprawnienia niż uprawnienia przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek, nie będzie miał obowiązku zatrudnienia do obsługi imprezy turystycznej osób posiadających takie uprawnienia.


Podstawowe znaczenie tego przepisu polega na daniu możliwości zatrudnienia do opieki nad uczestnikami imprezy turystycznej osób bez uprawnień pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego, jednakże pod warunkiem, iż klient jest poinformowany w umowie, którą podpisał z organizatorem turystyki, o faktycznych kwalifikacjach tych osób lub też umowa...

Wydanie: 8/2009, OPINIE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail