Korzystanie z darmowego oprogramowania

rt_2010_1-30.jpgMarek Piotrowski
prawnik, doradca podatkowy


W dzisiejszych czasach nie sposób wyobrazić sobie prowadzenie działalności gospodarczej bez pomocy komputera, a tym samym bez oprogramowania pozwalającego na stosowanie technologii informatycznych na potrzeby firmy.Nic więc dziwnego, iż wydatki na nabycie zarówno podstawowego jak i specjalistycznego oprogramowania stanowią znaczną część koniecznych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców w związku z prowadzoną działalnością. W praktyce jednak, obok zakupu licencji do oprogramowania, możliwe jest również uzyskanie prawa do korzystania z programów w sposób nieodpłatny.


Wykorzystanie darmowego oprogramowania obok wymiernych korzyści niesie jednak ze sobą uzasadnione wątpliwości, jeśli chodzi o następstwa na gruncie regulacji ustaw o podatkach dochodowych. Trzeba bowiem pamiętać, iż zarówno przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) wskazują na zasady ustalania przychodu wynikającego z tzw. nieodpłatnych świadczeń. Odpowiednio, ustawa o PIT w zakresie regulacji właściwych dla opodatkowania dochodów wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej wskazuje, iż przychodem z tej działalności jest także wartość otrzymanych świadczeń w naturze (z wyjątkiem świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od...

Wydanie: 9/2009, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail