Kraina wielu kultur

Od początku swojego istnienia Podlasie było krainą pograniczną. Najeżdżali ją Jaćwingowie, była obiektem rywalizacji Piastów mazowieckich, książąt litewskich i ruskich, częściowo jako Ziemia Wiska należała do Krzyżaków, potem podzielono region między Litwę i Mazowsze, wreszcie utworzono na niej województwo podlaskie. Dziś sąsiaduje z Litwą i Białorusią - tu też biegnie zewnętrzny odcinek granicy UE.

rt_2010_02-12.jpg

Spadkiem po minionych czasach jest różnorodność kultur i wyznań. Blisko 1/4 mieszkańców to mniejszości narodowe: Białorusini, Litwini, Tatarzy, Romowie, Muzułmanie, Ukraińcy, Rosjanie. Przed wojną mieszkali tu liczni Żydzi i Niemcy. Stolicą województwa podlaskiego utworzonego w 1520 r. był Drohiczyn - obecnie jest nią Białystok, choć teren dzisiejszego województwa tylko w 1/3 pokrywa się z Podlasiem.


Zgodnie z legendą dzieje miasta zaczynają się w 1320 r., kiedy książę litewski Giedymin polował w puszczy na tura. Odpoczywając po pogoni nad puszczańskim strumieniem, miał powiedzieć: "Czysty, biały stok. Można by nad nim zbudować dwór myśliwski albo i wieś założyć". "Stok" to dawne określenie strumienia, który "stacza się" w dół zbocza. Płynie on i dziś jako rzeka Biała.


Co pokazać?

Białystok stanowi ciekawe wyzwanie dla pilota wycieczki zarówno polskiej jak i zagranicznej czy lokalnych biur promocji. Można "sprzedawać" je jako miasto wschodnich rubieży należące niegdyś do litewskich bojarów i miejsce styku religii oraz kultur, gdzie obok Polaków mieszkają Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy, Litwini, Romowie, a nawet Tatarzy (ok. 2000). Aż 30 proc. mieszkańców to prawosławni. Do 1939 r. w mieście mieszkało ok. 50 tysięcy űydów, było 60 synagog i domów modlitwy. Ciekawostką jest fakt, że tutejszą szkołę hebrajską przed II wojną światową ukończył późniejszy premier Izraela Icchak Szamir, który urodził się w 1915 r. w Różanach na dzisiejszej Białorusi, należących wcześniej do Rzeczpospolitej.


Białystok jest największym miastem północno-wschodniej Polski i stolicą województwa podlaskiego. W gronie miast wojewódzkich kraju Białystok jest drugi pod względem gęstości zaludnienia, 10. pod względem ludności i 13. co do powierzchni. Pełni rolę administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum regionu.


Jego położenie w sąsiedztwie Białorusi, Litwy i Rosji oraz dogodne połączenia komunikacyjne stwarzają doskonałe warunki do rozwoju gospodarczego i kulturalnego miasta. Tu urodzili się: Ludwik Zamenhoff twórca międzynarodowego języka esperanto, nominowany do Oskara za animowany film "Katedra" grafik Tomasz Bagiński, aktorzy: Izabella Scorupco, Paweł Małaszyński, Edward Lubaszenko i Justyna Sieńczyłło, piłkarz Marek Citko.

rt_2010_02-56.jpg
Zwiedzenie tutejszych zabytków zabierze 6-8 godzin. Najpiękniejszy z nich - Pałac Branickich - kojarzy się ze starszym z dwóch polskich rodów arystokratycznych, używającym herbu Gryf. Przedostatni z Gryfitów, Stefan Mikołaj Branicki, zlecił słynnemu niderlandzkiemu architektowi, Tylmanowi z Gameren, przebudowanie gotycko-renesansowego zamku w barokową rezydencję. Prace były kontynuowane również za czasów jego syna, Jana Klemensa, hetmana wielkiego koronnego,...

Wydanie: 10/2009, PREZENTUJEMY POLSKIE REGIONY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail