Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

 Chopin po francusku

rt_2010_03-14.jpgDwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina obchodzona jest nie tylko w Polsce. Krajem, w którym organizowane są liczne imprezy związane z tym wydarzeniem, jest Francja, a w szczególności drugie po Warszawie miasto w życiu wielkiego kompozytora - Paryż.


O tym, że nie tylko Polska świętuje urodziny Fryderyka Chopina, mówią już same liczby. Według Waldemara Dąbrowskiego, Przewodniczącego Komitetu Obchodów Roku Chopinowskiego 2010, na całym świecie odbędzie się około 800 rozmaitych wydarzeń związanych z tą rocznicą. Sporo z nich zaplanowano we Francji, w której nasz kompozytor spędził wiele lat i gdzie zmarł w 1849 r.


Ministerialne działania

Choć obchody francuskie z punktu widzenia turystyki i kultury w tym kraju nie są aż tak huczne jak u nas, również nad Sekwaną w obchody zaangażowały się instytucje rządowe. Ministerstwo Kultury i Społecznego Komunikowania oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Europejskich powołały do życia Komisariat Roku Chopinowskiego 2010 we Francji. Jego zadaniem jest koordynacja i podejmowanie rozmaitych działań związanych z promocją poszczególnych wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów, publikacji, projektów audiowizualych, wystaw czy sesji naukowych. Komisarzem tej instytucji został Alain Duault, muzykolog, poeta, popularyzator kultury i muzyki chopinowskiej, autor artykułów i książek o wielkim kompozytorze.


Romantyczne muzeum

Oczywiście w Roku Chopinowskim nie może zabraknąć wystaw czasowych. W Muzeum Życia Romantycznego przy rue Chaptal drugiego marca otwarto wystawę "Fryderyk Chopin. Błękitna nuta". Tytuł wystawy odwołuje się do skojarzeń, jakie wywoływała muzyka Chopina między innymi u jego partnerki George Sand i malarza Eugřne'a Delacroix, autora m.in. słynnego portretu artysty z 1838 r. Wystawa pokazuje liczne pamiątki nie tylko bezpośrednio związane z wielkim pianistą, ale również oddaje klimat epoki. Samo muzeum jest urządzone w domu i pracowni należących do malarza Ary Scheffera, gdzie Chopin i jego znajomi często bywali. Wystawa jest ciekawym dopełnieniem wielu "pakietów chopinowskich". Bilety na nią są często dokładane do noclegów czy grup usług i programów związanych z okrągłą rocznicą urodzin Chopina....

Wydanie: 11/2009, KRYTYCZNYM OKIEM

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności