Wypoczynek (nie tylko) nad Morzem Czarnym

Podczas gdy Bułgaria, jedna z dwóch destynacji urlopowych Kowalskiego w czasach PRL-u nad tzw. ciepłym morzem, przeżywa swój turystyczny come-back, Turcja, zgodnie z sondażem przeprowadzonym na targach Intourex, należy teraz do czołówki najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów.

Turcja


Co pokazać?
Oczywiście przygotowując ofertę wycieczkową nie można ominąć Stambułu, miasta liczącego 2,6 tys. lat historii spadkobiercy potęgi Bizancjum i Konstantynopola, symbolu Orientu. Koniecznie trzeba pokazać Kościół Mądrości Bożej Hagia Sophia, stojący vis-ş-vis Błękitny Meczet, rezydencję sułtanów - Pałac Topkapi wraz z nie lada atrakcją, czyli autentycznym haremem! Goszcząc nad Morzem Marmara, warto przypomnieć rodakom znaną z kart literatury i szkolnej historii Troję, legendarne miasto króla Priama. Nad Morzem Czarnym na uwagę zasługuje wpisana na listę UNESCO starówka w Safranbolu oraz Sinop, które coraz chętniej wybierają zagraniczni plażowicze zamiast bliższej Stambułu, a bardziej zatłoczonej Amasy, a także malowniczą Amasyę i znajdujące się tu królewskie grobowce skalne i położony w górach na wysokości 1220 m n.p.m. klasztor Sumela. Na wybrzeżu Morza Egejskiego aż roi się od historycznych zabytków: Efezu - miasta Heraklita i największego portu w czasach perskich, Pergamonu, w starożytności państwa, po którym pozostały ruiny Akropolu, i słynnej biblioteki, gromadzącej w czasach prosperity ponad 200 tys. woluminów! Są też kurorty, jak Bodrum. Miejscowości letniskowe najczęściej figurujące w polskich katalogach biur podróży znajdują się nad Morzem Śródziemnym. To Marmaris i Antalya, ale również Side, w którym wypoczywała jużÉ Kleopatra. Inne atrakcje kryje Anatolia. Tu znajduje się stolica Ankara, Kapadocja z fantazyjnymi stożkami ze skamieniałego tufu wulkanicznego, lecznicze źródła w Pammukale, których bogate w wapień wody wypływają spod ruin starożytnego miasta Hierapolis.


INFORMACJE O KRAJU
Ustrój: Republika parlamentarna


Położenie: na dwóch kontynentach, z czego przeważająca część kraju leży na kontynencie azjatyckim, w Azji Mniejszej, na ogromnym półwyspie oblewanym przez 4 morza: Czarne, Marmara, Egejskie i Śródziemne. Z częścią europejską łączą go cieśniny Bosfor i Dardanele oraz morze Marmara.
Stolica: Ankara 4,5 mln
Ludność: ok. 72 mln, w tym: Turcy 81%, Kurdowie 16%, Arabowie 2%
Powierzchnia: 780 580 km2, z czego tylko 24 tys. km2 leży w Europie, a 9820 km2 stanowią wody
Czas: GMT +2
Waluta: turecka lira (=100 kuruszy); lepszy kurs wymiany w kantorach niż w bankach
Wyznanie: islam 99%, prawosławie 0,21%, protestantyzm 0,06%, katolicyzm 0,05%
Język urzędowy: turecki
Polskie ślady: miejscowość Polonezkoy (Adampol) w pobliżu Stambułu, gdzie mieszkają potomkowie XIX-w. powstańców.

Miejscowe atrakcje:
*Hammamy (łaźnie tureckie), które zastąpiły rzymskie łaźnie parowe sprzed 2 tys. lat. Trzeba wybrać dla klientów choć jedną relaksującą kąpiel, a satysfakcja gwarantowana! We wszystkich miastach są łaźnie publiczne, często w pięknych zabytkowych budynkach z czasów osmańskich - są czyste i bezpieczne i znacznie bardziej atrakcyjne dla turysty niż te przyhotelowe, zrobione już na europejską modłę.
*Rejsy wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego lub Śródziemnego. Możliwości jest wiele - jednodniowa wycieczka z Fethiye, trzydniowy rejs z Bodrumu, które można włączyć do programu objazdówki lub jako wycieczkę fakultatywną przy imprezie pobytowej. Dla klientów indywidualnych o wyższym statusie...

Wydanie: 11/2009, ODKRYWAMY ZAGRANICZNE DESTYNACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail