Kraków w pigułce

Przez wieki był stolicą Polski i rezydencją królów. Do dziś szczyci się największym rynkiem w Europie. Możliwości pokazania go turystom jest bez liku.


rt_2010_03-4.jpg


Trasa, którą musi odbyć KAŻDY po raz pierwszy odwiedzający Kraków, to tzw. Droga Królewska, trakt historyczny prowadzący od głównej bramy wjazdowej do miasta (przez Barbakan i Bramę Floriańską) do Zamku Królewskiego na Wawelu. Wiedzie przez ul. Floriańską (kamienice: Dom Matejki, Hotel pod Różą - bardziej zasobnej w fundusze klienteli warto zarezerwować tu miejsca ze względu na stylowy wystrój wnętrz i wyśmienitą kuchnię, dawny Pałac Kmitów), Rynek Główny z Sukiennicami (obowiązkowy punkt postoju na zakupy), Bazyliką Mariacką i legendarną Piwnicą pod Baranami (w której niemal każdego wieczoru coś się dzieje, więc warto zorientować się w programie i zaprosić tam turystów) oraz ul. Grodzką (m.in. Kościół o.o. Franciszkanów z witrażami Witkacego). Nie można pominąć Kantorowskiego Teatru Cricot 2 i Muzeum Wyspiańskiego przy Kanoniczej.


rt_2010_03-6.jpg


Jakub Czerwiński - Członek Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna Kopalnia możliwości

Wielickie podziemia postrzegane są zazwyczaj przez pryzmat trasy turystycznej czy odbywające się w solnych komorach wydarzenia. To także prężnie działające podziemne sanatorium, otwarty w ubiegłym roku hotel, jak również własny catering i produkcja pamiątek.

To kopalnia możliwości, w tym m.in. alternatywnych form zwiedzania. Najmłodsi z wypiekami na twarzy "Odkrywają Solilandię" - ukrytą wśród soli bajkową krainę, pełną przygód, zabaw i niespodzianek. Alternatywnie udają się na lekcję zdrowia w kopalni. Nieco starsi poznając legendy poszukują śladów władcy podziemi i próbują swych sił w dawnych pracach górniczych.

Gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich zdobywają zaszczytny tytuł "Eksploratora Kopalnianych Głębin", pogłębiając wiedzę z geografii i historii Polski. Dorośli mają do dyspozycji szeroki wachlarz tematycznego zwiedzania. Udają się na podziemną eskapadę, poznają kopalnię nocą czy korzystają z jednej ze "zdrowotnych propozycji" np. "Lekcja Zdrowia", "Wessel się zdrowiem", "Głęboki relaks" czy "U nas oddycha się łatwiej i głębiej". Grupy pielgrzymów od początku roku udają się na pierwszy podziemny szlak pielgrzymkowy, a żądni surowego oblicza kopalni i dreszczyku emocji poza turystyczną trasą odkrywają "Tajemnice wielickiej kopalni". Już niedługo pojawi się kolejna atrakcja: integracyjna gra tematyczna RockŐn Salt.


Inne propozycje tras

Pielgrzymkowicze, którzy wybierają się jednocześnie do Wadowic czy sanktuarium w Łagiewnikach, mogą poruszać się po Krakowie trasą Jana Pawła II, a właściwie Karola Wojtyły. Związanych z nim obiektów jest 25, w tym: Pałac Biskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3, futurystyczny Kościół Matki Bożej Królowej Polski Arka Pana w Bieńczycach (dobry pretekst, aby pokazać zbudowaną w czasach stalinowskich robotniczą dzielnicę Nowa Huta - mającą być przeciwstawieniem dla "inteligenckiego" Krakowa) czy Dawne Zakłady Sodowe Solvay, a dziś Centrum Sztuki Współczesnej pod tą samą nazwą. Pozostałe punkty trasy na: www.krakow.pl
rt_2010_03-5.jpg

W tym roku w historycznej stolicy Polski dzieje się wyjątkowo dużo. Uwagę organizatorów turystyki po tym mieście powinny zwrócić zwłaszcza imprezy związane z obchodami roku chopinowskiego, które, na szczęście, nie skończyły się na inauguracji 28 lutego br. Pamiątką po tym wydarzeniu jest medalion wielkiego...

Wydanie: 11/2009, PREZENTUJEMY POLSKIE REGIONY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail