Modernizacja Muzeum Etnograficznego

Ten rok dla Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie upłynie pod znakiem zmian i inwestycji. Dzięki dotacji unijnej rozpocznie się długo oczekiwana przebudowa i modernizacja budynku. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Ludwik Rakowski oraz dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego, dr Adam Czyżewski. Wartość całego projektu wynosi blisko 20 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to prawie
14 mln zł. Państwowe Muzeum Etnograficzne czekają poważne zmiany. Zabytkowy, neorenesansowy budynek, w którym mieści się muzeum, zostanie gruntownie zmodernizowany. Zmiany obejmą wnętrze budynku, które będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W muzeum zostaną zamontowane windy i nowe ciągi komunikacyjne. Zwiększy się powierzchnia muzealna poprzez adaptację niewykorzystanych dotąd sal muzealnych. - Dzięki temu projektowi Muzeum Etnograficzne stanie się jednym z najnowocześniejszych w Europie - informuje dyrektor muzeum.
Projekt będzie realizowany etapami. W pierwszej kolejności wyremontowana zostanie piwnica. Rozbudowie i modernizacji poddane zostaną szatnia oraz toalety dla zwiedzających. Znajdujące się w piwnicy pomieszczenia będą zaadaptowane na aneks kuchenny, zaplecze do obsługi wystaw oraz scenę. Na parterze zostanie dokończona modernizacja wejścia, gdzie zamontowane zostaną przeszklone drzwi wejściowe oraz nowa winda przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pomieszczeniach we wschodniej części budynku będą znajdować się komputery z dostępem do informacji o zbiorach w wersji elektronicznej oraz stoisko z materiałami promującymi muzeum. Na tym poziomie będą również zlokalizowane: muzeum dla dzieci, biblioteka oraz duża, częściowo przeszklona sala ekspozycyjna. Sala kinowa zostanie przekształcona na salę konferencyjno-wystawową z rozkładaną sceną. Powierzchnia na pierwszym piętrze zostanie przekształcona w pomieszczenia biurowe. Na drugim piętrze umiejscowione będą pomieszczenia biurowe dla pracowników muzeum i dwie sale wystawowe. Na poddaszu znajdą się pomieszczenia konserwatorskie i toalety. Projekt pt. Zwiększenie dostępności do infrastruktury kultury poprzez modernizację budynku Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie został wyłoniony do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 (Działanie 6.1), w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Całkowita wartość projektu wynosi 19 888 440,00 zł, z czego dofinansowanie unijne to 13 856 700,00 zł.

Wydanie: 1/2010, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail