Muzyka Dolomitów

Lato w Trentino upłynie pod znakiem festiwalu "Brzmienie Dolomitów". Rozpocznie się on 20 czerwca i potrwa do 27 sierpnia. Impreza już od 16 lat gromadzi międzynarodowej sławy wykonawców, reprezentujących różnorodne style od muzyki klasycznej poprzez etniczną i jazz aż po muzykę autorską.
Edycję 2010 zainauguruje 20 czerwca koncert w wykonaniu jedenastu chórów oddających hołd Dolomitom, górom, które zostały wpisane na listę Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Chóry zaprezentują najciekawsze utwory ze swych repertuarów w pobliżu jedenastu schronisk wysokogórskich, przekształcając w ten sposób cały region w ogromną salę koncertową w plenerze. Rozpocznie się w ten sposób sezon, podczas którego artyści pochodzący z całego świata po raz kolejny powędrują na szczyty Dolomitów i wystąpią przed publicznością na wysokogórskich polanach, wśród skał lub nad jeziorami alpejskimi. Festiwal urozmaici od 28 czerwca do 1 lipca czterodniowy trekking w dolinie Val di Genova z aktorem Marco Paolini w roli głównej.


Wędrówce będą towarzyszyć utwory Jacka Londona opisujące naturę i ciekawe przygody - tematy, które wraz z walką człowieka o przetrwanie są myślą przewodnią w twórczości amerykańskiego pisarza. Szczyty masywu Adamello staną się w ten sposób idealną scenerią dla opowiadań. W schronisku Vajolet 3 lipca o godzinie 22 Paolini odczyta opowiadanie Londona "Przygotowanie ognia".


Drugi trekking przewidziano w programie festiwalu w nocy z 26 na 27 lipca w okolicach przełęczy Passo del Brocon. Wędrówka zatytułowana "Droga mleczna" łączy ze sobą motywy gwiaździstego nieba, muzykę i astronomię, a bohaterami są wiolonczelista Mario Brunello, lutnista Danilo Rossi, skrzypek Marco Rizzi oraz pianista Andrea Lucchesini. "Brzmienie Dolomitów" to również wiele premierowych wykonań utworów stworzonych przez sławnych artystów z myślą o tym festiwalu, o górach i o regionie Trentino. W tym roku Ezio Bosso i Buxusconsort zagrają 15 lipca w okolicy Carigole w Val di Fiemme.


W sercu "Lasu skrzypiec" muzyk, wirtuoz kontrabasu, zaprezentuje suitę zadedykowaną świerkom, których drewno wykorzystywane przez lutników charakteryzuje się wyjątkowym rezonansem. Występ sław jazzu takich jak Steven Bernstein, Paolo Fresu, Gianluca Petrella i Marcus Rojas (trąbka, trąba i tuba) zaplanowano na 28 lipca w okolicy Buse de Tresca, w Val di Fiemme.


Zespół Sekstet Stradivarius, powstały w 2001 roku i grający wyłącznie na instrumentach wykonanych w pracowni tego znanego lutnika, wystąpi 3 sierpnia w okolicy jezior Laghi di Bombas� w Val di Fiemme. Blisko dziewięćdziesięcioletni skrzypek izraelski Ivry Gitlis, którego koncert zaplanowano na 24 sierpnia w dolinie Valle del Vanoi, wystąpi z utworami pełnymi klasy i elegancji. Zespół muzyczny Avion Travel w dolinie Val di Cembra zagra na cześć Federica Felliniego 25 sierpnia. Tego lata, drugi rok z rzędu, imprezy muzyczne w wysokich górach są ujęte w pakietach propozycji wypoczynku nazwanych "Brzmienie Wakacji". www.isuonidelledolomiti.it.Nowe oblicze londyńskiej elektrowni

Przez lata intrygowała przyjezdnych strzelającymi w górę kominami, jednocześnie coraz bardziej "psując" krajobraz londyńskiego City. Dziś dostała szansę na drugie życie. Dosłownie. Plan rewitalizacji terenów elektrowni jest jednym z największych i najbardziej oczekiwanych projektów w Wielkiej Brytanii. Na działce o pow. 16 ha powstanie wielofunkcyjny kompleks, który zaoferuje ok. 771 000 mkw. powierzchni handlowej, biurowej, rozrywkowej oraz mieszkaniowej. Centralnym elementem koncepcji architektonicznej będzie odrestaurowany budynek elektrowni. Za opracowanie planu generalnego rewitalizacji odpowiedzialny był architekt Rafael Vinoly.


W lutym agencja rządowa ds. urbanistyki i architektury CABE (Commission for Architecture and the Built Environment) nagrodziła projekt, określając go mianem inteligentnej i ekologicznej inwestycji. Na wyłącznego agenta odpowiedzialnego za zapewnienie źródeł finansowania projektu rewitalizacji terenów starej elektrowni w Battersea w Londynie została wybrana firma Cushman & Wakefield, świadcząca usługi doradcze na rynku nieruchomości. Powstała w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 15 000 pracowników w 231 biurach w 58 krajach. Powołany do realizacji zlecenia specjalny zespół będzie szukał inwestorów w obu Amerykach, regionie EMEA (tzn. Europy, Środkowego Wschodu i Afryki), Azji i Pacyfiku. Rozpoczęcie kampanii marketingowej planowane jest na przełomie wiosny i lata.
Wydanie: 1/2010, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail