Egipt, czyli dar Nilu

rt_2010_04-17.jpgTak nazwał tę ziemię grecki historyk Herodot z Halikarnasu, który po roku 449 p.n.e. odwiedził dawne państwo faraonów. To trafne określenie musiało nasunąć mu się, gdy po raz pierwszy zobaczył pas żyznej ziemi ciągnącej się kilometrami wzdłuż rzeki, określany przez Egipcjan mianem kemet, czyli czarny kraj. Nil dał życie dwóm prehistorycznym kulturom i, w konsekwencji, dwóm królestwom położonym w jego dolinie - na północy (Dolny Egipt) i na południu (Górny Egipt). Zjednoczył je ok. 3100 r. p.n.e. król Narmer. To był wczesny okres tzw. Starego Państwa - początkowa faza egipskiej cywilizacji, która po 5 tysiącach lat fascynuje przybyszy z całego świata, w tym coraz więcej Polaków.


Egipt nie jest dziś jedynie synonimem wypoczynku na plaży za przystępną cenę. Coraz więcej rodaków szuka nad Nilem innych możliwości spędzenia urlopu i nie chce poprzestawać tylko na wycieczce pod piramidy czy przejażdżce na wielbłądzie. To sygnał dla biur podróży, że ofertę trzeba urozmaicić, korzystając z promocji, jaką Ambasada Egiptu podjęła w tym roku na naszym rynku.


rt_2010_04-28.jpg

Dolina Nilu

To tutaj znajdują się Kair i Giza ze słynnymi piramidami oraz Luksor ze świątyniami w Karnaku i Doliną Królów. Ale to nie koniec. Warto polecić bowiem szlaki: 1) Z Fajum do Hermopolis. Fajum to największa egipska oaza, ongiś ulubione miejsce wywczasów faraonów z piramidą Amenemhata III i Obeliskiem Sezostrisa I. W mieście Karanis znajdują się świątynie, rzymskie łaźnie, winiarnie oraz pozostałości po kulturach koptyjskiej, arabskiej, ptolomejskiej. W Meidum godna zobaczenia jest pierwsza piramida z gładkimi stokami, której pierwotnie wybudowano tylko 7 stopni. Dziś z daleka nie przypomina piramidy, tylko kwadratową budowlę z zadaszeniem (ok. 2650 r. p.n.e.). Beni Hassani znane jest z kolei z kolekcji malowideł z czasów faraońskich Średniego Państwa (2100-1750 p.n.e.). Wreszcie Hermopolis - centrum kultu Thota, ibisa symbolizującego mądrość, którego greckim odpowiednikiem był Hermes, stąd nazwa miasta.


Było ono też określane mianem Miasta Ośmiu, od ośmiu bóstw, które wedle lokalnej legendy stworzyły świat. 2) Z Asjut do Dandary. Asjut, stwarzające na pierwszy rzut oka wrażenie nowoczesnego centrum rolniczego regionu, słynącego z handlu ziarnem i bawełną, z zamieszkującą go sporą społecznością chrześcijańską, funkcjonowało już w starożytności jako Syut, a potem Grecy nazwali je Lycopolis, czyli miasto wilka. W części zachodniej znajdują się wykute w skale grobowce, mające zawierać szczątki faraonów z dziewiątej, dziesiątej i dwunastej dynastii. Na południe od Asjut znajduje się Deir El-Muharraq, znany jako Spalony Klasztor, w którym wg legendy uciekająca przed prześladowaniami Święta Rodzina spędziła 6 miesięcy i 10 dni. űyje w nim 100 mnichów. Między 18 a 28 czerwca przybywają tu liczni pielgrzymi, aby świętować rocznicę konsekracji kościoła św. Dziewicy, uważanego za pierwszy chrześcijański kościół w Egipcie. Inne ciekawe miejsce to słynące głównie z zabytków koptyjskich prowincji Sohag (również na południe od Asjut).


Warto zobaczyć Biały i Czerwony klasztor oraz najważniejszy w tej okolicy zabytek z czasów faraonów: świątynię Seti I w Abydos. Wreszcie, na koniec - kompleks świątynny w Denderze ze świątynią bogini miłości i muzyki, wielkiej matki i pani nieba - Hathor.Zarówno w roku 2008 jak i w sezonie wakacyjnym 2009 Egipt znalazł się na pierwszym miejscu najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych wojaży.


Według danych internetowego biura podróży Fly.pl, w 2008 r. ponad 25 proc. całej sprzedaży ofert generowały wakacje w kraju Sfinksa i piramid. Zeszłoroczne wakacje przyniosły co prawda spadek zainteresowania Egiptem wśród Polaków (22,2 proc. całej sprzedaży letniej Fly.pl), lecz kraj ten utrzymał pozycję lidera w ogólnym zestawieniu. Wyniki tegorocznej sprzedaży wyjazdów do Egiptu w biurach podróży podtrzymują ten trend. Potwierdza to zresztą sonda internetowa, przeprowadzona wśród czytelników Rynku Turystycznego w marcu br. Wynika z niej, że Egipt jest preferowanym przez rodaków kierunkiem wakacyjnego urlopu.


3) Rejs statkiem z Luksoru do Asuanu lub odwrotnie. Asuan, niegdyś stanowiący wrota do centralnej części Afryki, słynie z dwóch tam, w tym Wysokiej/Wielkiej Tamy Asuańskiej o długości 3600 m, szerokości u podstawy 980 m i 40 m u szczytu oraz wysokości 111 m. Do jej zbudowania użyte zostały 43 miliony m3 materiału. Maksymalna przepustowość...

Wydanie: 1/2010, ODKRYWAMY ZAGRANICZNE DESTYNACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail