Izrael i Jordania

rt_2010_04-56.jpgW ofertach polskich biur podróży Egipt często bywa łączony z Izraelem, a Izrael z Jordanią. Podczas gdy Ziemia Święta kojarzy się turystom ze szlakiem pielgrzymkowym, wyobrażenie o Jordanii jest raczej mgliste i sprowadza się, jeśli w ogóle, do Petry. Na szczęście w programach organizatorów coraz więcej jest alternatywnych propozycji.


Skrawek ziemi, ciągnący się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, który łączy Syrię z Egiptem, znany jest pod nazwą Ziemi Świętej. Był bowiem areną najważniejszych wydarzeń zapisanych w Starym i Nowym Testamencie. Na przestrzeni wieków, w zależności kto go zamieszkiwał, nazywał się kolejno Ziemią Kananejczyków, Amorytów, Izraela, Judy, a potem od czasów hellenistycznych do współczesnych - Palestyną. Jej obszar ulegał zmianom: największy był za czasów królów Dawida i Salomona, a potem Heroda.


Pod mandatem Wielkiej Brytanii od Palestyny oderwano wschodnie terytoria tworząc Emirat Transjordanii. Kolejną, większą część z Palestyny (20 700 km2 z 27 tys. km2) odłączono w 1949 r. w wyniku zawieszenia broni pomiędzy Arabami i űydami, tworząc niezależne, niepodległe państwo izraelskie. Reszta terytorium przypadła Haszemickiemu Królestwu Jordanii. Sześciodniowa wojna w czerwcu 1967 r. zmieniła te granice i dziś niemal wszystkie miejsca święte znajdują się na terytorium Izraela.


Wiza i bezpieczeństwo

Efektem jest niegasnący konflikt na Bliskim Wschodzie między Izraelem i krajami arabskimi, który bywa odczuwalny przez turystów, bo wiąże się z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, co dotyczy praktycznie całego terytorium Izraela. Dlatego trzeba uczulić grupy, że w tym kraju muszą bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa (np. rewizje toreb przy wejściu do sklepów, restauracji, teatrów, kin, muzeów oraz urzędów administracji rządowej) oraz być przygotowanym na szczegółową kontrolę bagażu przy wyjeździe z Izraela. Z tego względu na lotnisku należy być co najmniej 3 godziny przed planowanym wylotem.
rt_2010_04-57.jpg

Kolejnym problemem jest wiza izraelska. Biura podróży wysyłające grupy do tego kraju, muszą uświadamiać na wstępie klientów, że stempel izraelski w paszporcie oznacza automatycznie brak możliwości wjazdu do Syrii, Libii i Emiratów Arabskich. Czasami odmowę wjazdu na teren tych krajów otrzymać może posiadacz stempla egipskiego, bo podczas przekraczania lądowego przejścia granicznego egipsko-izraelskiego (w Tabie) przybijany jest wyjazd z kraju. Niektórzy celnicy interpretują to w ten sposób, że turysta był w Izraelu. Problemy mogą mieć również osoby przekraczające granicę jordańsko-syryjską, jeśli z paszportu nie wynika, w jaki sposób przybyli do Jordanii. Zdarzają się też nieprzyjemne zachowania w stosunku do Polaków (aluzje do Holokaustu, polskiej antysemickości itp.), choć bywają też sytuacje odwrotne. Izrael jest krajem wielu religii, choć dominuje judaizm.


Normy zwyczajowe nakazują respektowanie odmiennych rytuałów i sposobów zachowania. Nie należy manifestować swojej odmienności, szczególnie w czasie świąt religijnych. Turyści zwiedzający miejsca zamieszkiwane przez ortodoksyjnych wyznawców...

Wydanie: 1/2010, ODKRYWAMY ZAGRANICZNE DESTYNACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail