Gdy nie możemy zapłacić podatku w terminie

rt_2010_04-43.jpgMarek Piotrowski
prawnik, doradca podatkowy

Nieuchronnie zbliżający się ostateczny termin złożenia zeznania rocznego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, który przypada na dzień 30 kwietnia, oznacza dla szeregu podatników prowadzących działalność gospodarczą także czas, w którym będą musieli dokonać nierzadko znacznej dopłaty tego podatku. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z ustawą Ordynacja Podatkowa, terminowa zapłata podatku jest jednym z podstawowych obowiązków podatnika.Jego naruszenie spowodować może nałożenie przewidzianej prawem podatkowym sankcji, a w każdym przypadku stanowi podstawę dla ustalenia odsetek za zwłokę w wysokości odpowiadającej zaległościom podatkowym (aktualnie 10 proc.). Poza tym, podatek niezapłacony w terminie traktowany jest, zgodnie ze wspomnianymi przepisami, jako zaległość podatkowa, a ta może podlegać ściągnięciu w trybie postępowania egzekucyjnego. Z drugiej strony, często wartość podatku do zapłaty przekracza bieżące możliwości płatnicze podatnika, co zmusza go do podjęcia działań pozwalających na uniknięcie sankcji spowodowanych przekroczeniem terminu zapłaty podatku.


Mogą one przybierać formy mające na celu zapewnienie zewnętrznego źródła finansowania (np. kredyt, pożyczka), jak i podjęcia czynności przewidzianych w obowiązującym prawie podatkowym. I właśnie zbliżający się okres finalnego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2009 sprzyja omówieniu problematyki ulg w zakresie spłaty podatku, przewidzianych ustawą z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).Wydanie: 1/2010, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail