Nowe miniatury na Jurze...

16 makiet zamków i warowni, naturalnej wielkości repliki średniowiecznych machin oblężniczych, kopie dawnego uzbrojenia i strojów to tylko cześć atrakcji, które od 1 czerwca będzie można podziwiać w Parku Zamków Jurajskich w Miniaturze w Ogrodzieńcu.
- Zbudowanie Szlaku Orlich Gniazd w skali 1 : 25 zrodziło się z chęci zainteresowania odwiedzających nas coraz liczniej turystów pięknem Jury, a zwłaszcza Gminą Ogrodzieniec, której jestem mieszkańcem - mówi w rozmowie z "RT" Jerzy Janoska, pomysłodawca projektu. Wspiera go wspólnik - prezes inwestor spółki PGKS z Olkusza Paweł Jochymek. - Historyczną i konserwatorską stronę powierzyliśmy historykowi Maciejowi Bujasowi podyplomowo studiującemu konserwację zabytków, a budowę makiet zamków zleciliśmy pracowniom artystycznym z Poznania i Olkusza - dodaje Janoska.


Obiekty zostaną umieszczone w otwartej przestrzeni, w terenie, na którym zostanie odtworzone ukształtowanie Jury - malownicze doliny kaniony o spadzistych stokach oraz urwiste skalne ściany, na których usadowione są zamki. Co ciekawe, repliki oryginałów w miniaturze przeniosą nas w czasy świetności tych zamków, czyli obejrzymy nie dzisiejsze ruiny, ale wspaniałe, zrekonstruowane warownie i pałace. Oprócz nich, na zwiedzających będą czekać repliki maszyn oblężniczych: miotającej pociski katapulty, balisty, czyli rodzaju kuszy na kołach, trebusz przypominający mechaniczną procę oraz wiele innych ruchomych urządzeń wojennych, pozwalających poznać metody walk zbrojnych prowadzonych w XIV, XV i XVI w. Całość projektu to wydatek ponad 2 mln zł, dofinansowanie ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości wynosi 750 tys. zł. Cena biletu normalnego to 12 zł, ulgowy 10 zł. www.park-ogrodzieniec.pl


Anna Kłossowska


Wydanie: 2/2010, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail