Gdzie zapalisz, a gdzie nie?

Z okazji Światowego Dnia bez Papierosa (31 maja) Skyscanner, popularna wyszukiwarka tanich lotów, opublikowała listy krajów, po których dobrze podróżuje się palaczom, oraz tych państw, w których najlepiej poczują się zdecydowani przeciwnicy "dymka".

Strefy bez papierosa
Norwegia - zakaz palenia w kawiarniach, barach i restauracjach obowiązuje od 2004 r.

Islandia - palenie w zamkniętej przestrzeni publicznej jak bary, restauracje, bary czy miejsca, w których bawią się dzieci, jest zabronione.

Irlandia - była pierwszym krajem na świecie, który wprowadził ostre przepisy antynikotynowe w miejscach pracy, barach, klubach, restauracjach.

Australia - w tym kraju też obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, również w samochodach - niedopałki wyrzucane przez okna pojazdów były często powodem pożarów lasów (m.in. w stanie Victoria w ubiegłym roku).

Kanada - od wielu lat w barach i restauracjach obowiązują wydzielone strefy dla palaczy. W niektórych prowincjach wprowadzono niedawno w sklepach zakaz trzymania wyrobów tytoniowych.
Rejony dla palaczy
Andora - W przypadku kraju, który znajduje się w czołówce pod względem średniej długości życia, może dziwić przyzwolenie na palenie w barach, restauracjach I klubach. Fakt, że Andora jest strefą duty free, stwarza okazję do kupna papierosów w atrakcyjnej cenie.

Hiszpania - choć przepisy zabraniające palenia w miejscach publicznych zostały wprowadzone w 2006 r., właściciele większości barów i restauracji nadal przymykają oko, gdy goście wyciągają papierosy. Bardziej restrykcyjne przepisy w tym zakresie mają wejść w życie pod koniec tego roku.

Serbia - obowiązujący zakaz palenia pozostaje raczej na papierze, bo nawet w miejscach, gdzie wywieszona jest tabliczka z przekreślonym papierosem, nierzadko można zobaczyć osoby palące i nikt nie zwraca im uwagi.

Grecja - tutaj palaczy jest najwięcej w całej Europie. Wszelkie próby wprowadzenia zakazu palenia jak do tej pory spaliły na panewce.
Japonia - to prawdziwy raj dla palaczy, bo zakazów żadnych nie ma, a ceny papierosów są niskie w porównaniu z innymi krajami.
Wydanie: 3/2010, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail