Czy sezon na poprawki powinien dobiec końca?

rt_2010_06-11.jpgAgnieszka Jezierska
autorka jest prawnikiem, administratywistą, wykładowcą w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy,
opublikowała wiele artykułów z zakresu m.in. prawa w turystyce i rekreacji, administracji i prawa międzynarodowego; współpracuje z Kancelarią Adwokacką Artura Jezierskiego


Po dwóch latach forsowania próby naprawy turystycznych paragrafów - udało się uchwalić 29 kwietnia 2010 roku Ustawę o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń. W międzyczasie projekty naprawy przepisów przechodziły liczne metamorfozy. Ustawa to jednak nie koniec, bo nowelizacja nie jest w stanie załatwić wszystkich problemów kompleksowo. Przyjrzyjmy się wybranym zmianom, które wejdą w życie za 3 miesiące od ich ogłoszenia, i poznajmy, jaki cel przyświecał ich autorom.


Cudzoziemiec z oddziałem

Możliwość oferowania usług turystycznych przez zagranicznych przedsiębiorców za pośrednictwem agentów turystycznych będzie dopuszczalna pod warunkiem posiadania przez takiego przedsiębiorcę oddziału w Polsce. Takie rozwiązanie umożliwi skuteczny nadzór nad działalnością gospodarczą oraz zapewni dochodzenie roszczeń przed polskimi sądami. Z tego obowiązku wyłączono przedsiębiorców zagranicznych posiadających siedzibę na terytorium państwa członkowskiego UE, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej.


Piloci i przewodnicy

Do nowych zadań przewodnika turystycznego będzie należała opieka nad turystami. Jej zakres ma wynikać jednak z umowy zawartej z turystą. Z kolei dodatkowym zadaniem pilota wycieczek będzie udzielenie turystom podstawowych informacji praktycznych i krajoznawczych dotyczących odwiedzanego kraju i miejsca.


Mniej formalności

Do kierowania biurem podróży nie będzie potrzebna m.in. roczna praktyka w obsłudze turystów oraz ukończone studia wyższe z zakresu turystyki i rekreacji, prawa, ekonomii lub zarządzania i marketingu. Rezygnacja z ustawowo określonych wymagań kwalifikacyjnych do kierowania działalnością biura podróży ma służyć ograniczeniu formalności obciążających organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Zabezpieczenia finansowe

Organizator turystyki lub pośrednik turystyczny będzie mógł wybrać sposób zabezpieczenia finansowego. Będzie...

Wydanie: 3/2010, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail