Turystyka niekochana?

rt_2010_07-26.jpgJerzy Walasek jest doktorem nauk prawnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, specjalistą w dziedzinie prawa międzynarodowego (w 2009 r. ukazała się jego książka „Turystyka w Unii Europejskiej”). Od ponad dwudziestu lat działa w sektorze turystycznym. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. dyrektora Polskiej Agencji Promocji Turystyki i dyrektora ds. rynku krajowego Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest członkiem Rady Nadzorczej Centrum Edukacji Turystycznej Sp. z o.o. Uczestniczył m.in. w tworzeniu koncepcji Polskiej Organizacji Turystycznej i współpracował z ekspertami zagranicznymi przy tworzeniu Strategii Rozwoju Krajowego Produktu Turystycznego Polski.Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie taki kraj staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Wspólnoty. Już za rok, bo 1 lipca 2011 r., Prezydencję obejmie Polska. To będzie dla nas ogromne wyzwanie, a jednocześnie dla wielu dziedzin życia gospodarczego, również turystyki. Dlatego w ciągu najbliższych miesięcy będziemy rozmawiać z ekspertami i przedstawiać ich opinie na temat, w jaki sposób możemy Prezydencję najlepiej wykorzystać dla rozwoju naszego sektora. Oto wywiad otwierający dyskusję.


rt_2010_07-63.jpg

Rozmowa z dr. Jerzym Walaskiem, wykładowcą i członkiem Konwentu Wyższej Szkoły Turystyki i Rekreacji im. M. Orłowicza w Warszawie oraz członkiem zespołu ekspertów Polskiej Izby Turystyki.


Do zadań Polski jako kraju sprawującego Prezydencję będzie należało zorganizowanie Europejskiego Forum Turystyki. Jakie jest jego znaczenie i czy wiążą się z nim określone korzyści dla nas?


EFT powinno być najważniejszym wydarzeniem w czasie trwania polskiej Prezydencji. Pragnę przypomnieć, że Forum utworzone zostało z inicjatywy Komisji Europejskiej, która w Komunikacie z 13 listopada 2001 r. „Wspólnie pracując dla przyszłości turystyki europejskiej” przedstawiła 10 propozycji włączenia tego obszaru do wspólnotowych polityk i środków. Jedną z nich, a dokładnie Środek nr 3, było „Promowanie kontaktów przemysłu turystycznego z innymi grupami działającymi w turystyce” poprzez organizację corocznego Europejskiego Forum Turystyki. Pierwsze EFT zostało zorganizowane przez Komisję Europejską w 2002 r., która sama wyznaczyła tematy i zaprosiła ekspertów.


Jednak już kolejne fora organizowały co roku kraje sprawujące Prezydencję…


Tak, na przykład w 2004 r., konferencję przygotowały Węgry, które akurat przystąpiły do Wspólnoty, więc była to dla nich niebywała okazja do zaprezentowania się w gronie państw członkowskich i muszę stwierdzić, że poradziły sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Warto wspomnieć o dwóch wyjątkach od reguły, kiedy kraj piastujący przewodnictwo w UE planując EFT zapraszał do współpracy innego członka UE – tak było w przypadku Malty organizującej to wydarzenie razem z Wielką Brytanią w 2005 r. w La Valletcie oraz Finlandii, która zdecydowała się na partnerstwo z Cyprem, a na miejsce spotkania w 2006 r. wybrano Limassol.


Czego dotyczą rozmowy na...

Wydanie: 3/2010, KRYTYCZNYM OKIEM
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail