Łódź filmowa

Jest jednym z faworytów w wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Jej atutami są wielokulturowa przeszłość, zabytki poprzemysłowe pamiętające czasy „ziemi obiecanej”, mogąca konkurować z ryską secesją Filmówka i czekające dosłownie na każdym rogu „plenery” do wspomnianego obrazu Wajdy, przygód Hansa Klossa, Nikodema i Nikosia Dyzmy, Henryka Kwinty, Krolla czy Ediego.


rt_2010_07-24.jpg


W Łodzi można się zanurzyć w iście filmową niezwykłość. Pod warunkiem, że nie zwiedza się jej „jak leci”, ale zdecyduje na tematyczny szlak odkrywający jeden lub więcej wątków związanych z miastem. Trzeba przy tym, organizując pobyt dla grup, zdać się na pomoc fachowca – przewodnika albo, w przypadku młodzieży, zachęcić ją do zabawy w odkrywanie miasta za pomocą telefonów komórkowych.


Odkoduj Łódź

Niecały miesiąc temu Urząd Miasta Łodzi na konferencji w Warszawie promował ultranowoczesny, nowy w Polsce system informacji turystycznej w oparciu o dwa szlaki turystyczne: „Architektura przemysłowa” i „Wille i pałace”. Pierwszy obejmuje 26 obiektów-fabryk należących do największych łódzkich przemysłowców. Są wśród nich: kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego – obecnie gigantyczne centrum kulturalno-rozrywkowo- handlowe Manufaktura (90 tys. mkw. powierzchni i 50 tys. mkw. fasad) i Muzeum Sztuki ms2, Biała Fabryka Ludwika Geyera – pierwsza przędzalnia i tkalnia w Łodzi – a teraz Centralne Muzeum Włókiennictwa, Księży Młyn – XIX-wieczne „miasto w mieście”, czyli imperium Karola Scheiblera i Henryka Grohmana z przędzalnią, domami robotniczymi „familokami”, elektrownią, szpitalem, szkołą, spożywczym, czyli „konsumem” – niektóre z nich przekształcono w luksusowe lofty. Drugi szlak turystyczny, liczący 26 obiektów, to siedziby wspomnianych przemysłowców. Jest wśród nich słynny Pałac Poznańskiego, w którym kręcono m.in. sceny z „Ziemi obiecanej”, „Arii dla Atlety”, „Psów 2”, „Reich-u”. Mieści się tu Muzeum Miasta Łodzi, a kilka sal poświęcono znanym postaciom związanym z miastem, w tym Rubinsteinowi i Tuwimowi. Poza nim jest także Pałac Juliusza Heinzla przy Piotrkowskiej 104/110 – dziś siedziba Urzędu Miasta, skąd w południe rozlega się hejnał miasta, czyli „Prząśniczka” Moniuszki, czy willa Leopolda Kindermanna, uważana za najpiękniejszy budynek secesyjny w Polsce. Wszystkie obiekty obu tras oznaczone zostały małymi kwadracikami – fotokodami. Po ich zeskanowaniu telefonem komórkowym wyposażonym w aparat fotograficzny i internet, na ekranie wyświetla się historia danego miejsca wraz ze związanymi z nim ciekawostkami. Odkoduj Łódź jest projektem...

Wydanie: 3/2010, PREZENTUJEMY POLSKIE REGIONY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail