Pielgrzymki

Klasyczne miejsca, do których najchętniej i najliczniej pielgrzymują Polacy, to przede wszystkim Częstochowa i Rzym. W kraju coraz większe znaczenie zyskują Łagiewniki i Licheń oraz grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nasi rodacy coraz częściej odwiedzają też Lourdes, Fatimę i Medjugorje.


rt_2010_07-30.jpg

Oferta licznych biur podróży, które organizują pielgrzymki krajowe i zagraniczne, jest niezwykle bogata i różnorodna. Biura prześcigają się w proponowaniu coraz to nowych tras pielgrzymkowych w atrakcyjnych turystycznie miejscach, zarówno w Polsce jak i innych krajach Europy oraz Azji, Ameryki Środkowej i Północnej.


Trochę liczb

Jakkolwiek media podają różne szacunkowe dane dotyczące turystyki pielgrzymkowej, tak naprawdę nikt nie jest w stanie podać konkretnych liczb pielgrzymów w miejscach przez nich odwiedzanych. Na stronach internetowych np. Jasnej Góry (zajmującej obecnie piąte miejsce w świecie wśród miejsc pielgrzymkowych, po Varanasi w Indiach, Mekce w Arabii Saudyjskiej, Lourdes we Francji i Rzymie we Włoszech) podana jest liczba 3,5 mln osób, które odwiedziły to najsławniejsze polskie sanktuarium w 2009 r. Pielgrzymów, których zdołano policzyć, czyli takich, którzy zwiedzali klasztor z przewodnikiem, jest wielokrotnie mniej. Podobnie sytuacja wygląda z np. Santiago de Compostela. Na stronach internetowych katedry podano, że w 2009 r. liczba pielgrzymów wynosiła 145 877 osób, podczas gdy odwiedzających miejsce kultu św. Jakuba Apostoła, gdzie znajduje się jego grób, było z całą pewnością wielokrotnie więcej.
rt_2010_07-36.jpg

Co w programie

W trakcie takich wypraw pielgrzymi odwiedzają nie tylko sanktuaria, ale i wszystkie miejsca leżące na trasie związane z faktem nadprzyrodzonym, który się tam wydarzył, z kultem (kapliczki, groty, lasy), relikwiami bądź cudownym wizerunkiem. „Świeckie” biura podróży w większym stopniu niż touroperatorzy związani z Kościołem rozszerzają program o miejsca atrakcyjne turystycznie i rekreacyjnie (np. plażowanie). Pielgrzymki organizowane przez biura podróży związane z Kościołem mają bardziej religijny charakter. Uczestnicy często wybierają się na pielgrzymkę w konkretnej intencji, a towarzyszący im księża i zakonnicy zapewniają im w pełni religijną oprawę, łącznie z modlitwami w trakcie podróży, spowiedziami i przyjmowaniem komunii nie tylko w miejscach, które stanowią cel wyprawy. Jak to wygląda w praktyce? Które miejsca z punktu widzenia biur podróży są dla pielgrzymów najbardziej atrakcyjne?


Nie tylko Częstochowa

Jakkolwiek Jasna Góra nadal ściąga najwięcej...

Wydanie: 3/2010, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail