Uzdrowiska i Spa

rt_2010_07-29.jpgKarolina Szaniawska
(źródła: www.nasze-sanatorium.pl,
http://zdrowo.info.pl/uzdrowiska.html, Rzeczpospolita, Money.pl.


W Polsce znajduje się wiele miejscowości o charakterze leczniczym, część z nich posiada status uzdrowiska. Leczone są w nich rozmaite schorzenia. W wielu miejscowościach kuracyjnych, przy sanatoriach działają też centra Spa uzupełniające ofertę.


Status uzdrowiska jest przyznawany, gdy miejscowość posiada odpowiednie walory przyrodnicze i zasoby naturalne: źródła wód mineralnych, gazów czy borowiny, które mogą być wykorzystane w lecznictwie.


Uzdrowiska pełnią dwojaką rolę: stanowią kontynuację leczenie szpitalnego lub prowadzone są w nich kuracje profilaktyczne. Warunki, jakie musi spełniać gmina, aby uzyskać status uzdrowiska, reguluje ustawa z 28 lipca 2005 o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.


Co i gdzie się leczy?

Uzdrowisk mamy w kraju 44. Regionem o największej liczbie uzdrowisk jest województwo dolnośląskie. Miejscowości uzdrowiskowe różnią się ofertą dla kuracjuszy, w zależności od posiadanych zasobów naturalnych i walorów klimatycznych. Każda specjalizuje się w leczeniu co najmniej kilku schorzeń. I tak na przykład w bardzo cenionym Busku-Zdroju, położonym na terenach niecki nidziańskiej i charakteryzującym się dużą różnorodnością wód mineralnych, leczy się choroby: ortopedyczno- urazowe (również dziecięce), neurologiczne, ortopedyczne, dermatologiczne, kardiologiczne i osteoporozę/brucelozę. W słynącym z tężni solankowych Ciechocinku lista jest jeszcze dłuższa, bo trzeba ją rozszerzyć o choroby kobiece, naczyń obwodowych, górnych dróg oddechowych, cukrzycę, otyłość, osteoporozę oraz choroby dziecięce (górnych dróg...

Wydanie: 3/2010, HOTELE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail