E-płatności na wakacjach

rt_2010_07-44.jpgCoraz częściej wakacje spędzamy za granicą. Płacić gotówką, a może kartą? Jakie pułapki czekają na nas przy zakupach poza granicami naszego kraju? Lista najważniejszych rzeczy, o których warto pamiętać wyjeżdżając na wakacje.Skupię, sprzedam…

Wydaje się, że najprostszy sposób to wymiana waluty w naszym kraju. Unikamy prowizji za korzystanie z karty za granicą i mamy pewność dysponowania środkami bez względu na problemy techniczne z transakcjami bezgotówkowymi. Pamiętajmy jednak, że wymiana waluty w kraju, do którego się udajemy, może nas kosztować znaczniej więcej niż w Polsce. Warto sprawdzić kursy wymiany walut w kantorach i bankach. Te drugie zwykle mają mniej korzystne kursy niż kantory, które z kolei często odmawiają zapłaty kartą. Nie zapomnijmy także sprawdzić przed wyjazdem, czy aby móc przekroczyć granicę danego kraju, jego władze nie wymagają od podróżnych posiadania przy sobie określonej ilości gotówki lub środków na karcie. Plusy: – nie musimy szukać bankomatów za granicą – nie narażamy się na dodatkowe prowizje przy płaceniu kartą Minusy: – ryzyko kradzieży (wakacje w stresie)


A gdzie jest najbliższy bankomat?

Bierzemy ze sobą kartę płatniczą, a pieniądze wypłacamy w bankomacie za granicą. Bezpieczne i wygodne, prawda? Ile taki komfort będzie nas dodatkowo kosztował? Tu przekrój opłat jest naprawdę ogromny. Od konkretnych kwot – bez względu na wysokość wypłaty, po procentowe prowizje od wybieranej kwoty. Na tym nie koniec. Banki stosują przy tym różne dodatkowe haczyki. Niektóre obiecują darmowe korzystanie z bankomatów za granicą, pod warunkiem że wakacje spędzamy w krajach, których walutą jest euro. Inne stawiają warunek posiadania kont mobilnych (co wiąże się z miesięczną opłatą). Na całkowite zwolnienie z opłat liczyć mogą np. klienci WBK czy PKO, o ile korzystają z bankomatów należących do udziałowca banku (np. WBK – Illied Irish Bank, PKO – UniCredit). Nie można zapomnieć, że wypłata pieniędzy z bankomatu za pomocą karty kredytowej jest dużo droższa niż wypłata kartą debetową. Nie dość, że zapłacimy wysoką prowizję, to dodatkowo bank zacznie nam od razu naliczać odsetki od wypłaconej sumy (jeżeli pieniądze pożyczamy).


Plusy:
– wygoda
– bezpieczeństwoWydanie: 3/2010, e-TURYSTYKA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail