Tunezja – nie tylko słońce

Niektórzy twierdzą, że najlepiej czuje się tu „masowy” turysta, który nie potrzebuje niczego poza ciepłym morzem, plażą i hotelem. Opinia błędna i niesprawiedliwa.


rt_2010_08-70.jpg


Tunezja jest jak mozaika, w której mieszają się egzotyczne pejzaże, wielokulturowe rytmy, architektura z różnych epok i bogactwo smaków. Można grać w golfa, odpoczywać na plaży lub w hammamie, buszować po targowiskach medin, delektować się kawą w patisseriach, szaleć z dziećmi w parku wodnym albo wędrować szlakami przeszłości. Te otwiera oczywiście Kartagina – punicka i rzymska, oraz mniej znana, ale równie ważna – chrześcijańska. Tu urodził się i tworzył znany teolog Tertulian, studiował i nauczał św. Augustyn, przyjeżdżał św. Fulgencjusz – biskup Ruspe, męczeńską śmiercią zginęły Perpetua i Felicyta. Pozostały fragmenty po bazylice św. Cypriana – biskupa Kartaginy. Jego obraz znajduje się w XIX-wiecznej katedrze św. Ludwika.

Ta monumentalna biała budowla pełni dziś funkcje kulturalne i muzealne. Wycieczka fakultatywna, najczęściej w połączeniu z Tunisem, to za mało, by nasycić się atmosferą Kartaginy. Proponuję przyjechać rano kolejką TGM lub autobusem i w spokoju chłonąć dzieje jednego z najsilniejszych starożytnych miast. Poza nim warto jeszcze zobaczyć takie miejsca, jak El Jem, Utica, Sbeitla, Dougga i Kerkouane, muzea w Kartaginie, Sousse i Bardo, święte miasto Kairouan, a na Dżerbie – starą synagogę. Żeby przenieść się w czasie, wystarczy wejść w zaułki medin, gdzie w tych samych miejscach co przed wiekami potargujemy się o pachnidła albo dywan z wielbłądziej skóry.



Hotele

W Tunezji znajduje się 850 obiektów hotelowych i budowane są nowe, np. w Zarzis, gdzie powstaje ogromna dzielnica z 5 hotelami, ośrodkiem sportów i centrum handlowym. W ostatnim dziesięcioleciu wiele obiektów (w tym także pensjonaty) było nieskategoryzowanych, a hotele 3*, 4* i 5* razem wzięte stanowiły 54% bazy hotelowej. Obecnie niemal wszystkie oddawane do użytku hotele mają najwyższy standard (np. w rejonie Jasmine). Trwa wdrażanie nowego systemu klasyfikacji, dzięki czemu standard dostosuje się do światowych wymogów (zaostrzone zasady higieny, bezpieczeństwa, udogodnienia dla niepełnosprawnych, dostęp do internetu, wyodrębnienie miejsc dla palących i niepalących). Dotyczy to stref turystycznych (wybrzeże Kartaginy, Hammamet-Nabeul, Sousse-Port El Kantaoui, Monastir, Dżerba, Tabarka), centrów miast i rejonów pustynnych. Hotele wzbogacają ofertę (np. o kluby dla dzieci, opcję all inclusive, centra biznesowe, odbiór polskiej tv).



Wydanie: 4/2010, ODKRYWAMY ZAGRANICZNE DESTYNACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail