Opodatkowanie dochodów z wynajmu kwater agroturystycznych

Jerzy Kuprianowicz
Autor jest ekspertem z firmy doradczej
TPA Horwath


rt_2010_08-18.jpg

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują zwolnienie z opodatkowania dochodów uzyskiwanych z wynajmu kwater agroturystycznych, o ile prowadzona działalność agroturystyczna spełnia określone w ustawie kryteria. Jeśli się jednak okaże, iż uzyskiwane przez nas dochody nie wchodzą w zakres powyższego zwolnienia, konieczny jest wybór jednej z dostępnych form opodatkowania.


Ustawodawca pozostawił wprawdzie decyzję w tym zakresie podatnikom, jednak wybór sposobu rozliczenia powinien być poprzedzony dogłębną analizą wszystkich czterech rozwiązań, gdyż każde z nich, w pewnych okolicznościach, może przynieść podatnikom wymierne korzyści. Karta podatkowa jest najbardziej uproszczoną formą rozliczenia podatku.

Podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych, składania zeznań podatkowych z osiągniętego dochodu ani też ewidencjonowania przychodów i kosztów. Musi jedynie co miesiąc wpłacać na rachunek urzędu skarbowego tę samą kwotę podatku, określoną w decyzji przez urząd skarbowy (w okresie zawieszenia działalności, np. poza sepozonem, nie trzeba płacić podatku). Wysokość podatku zależy m.in. od rodzaju...

Wydanie: 4/2010, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail