Trolle, fiordy i sztokfisz

rt_2010_09-3.jpgSolwejga siedząca przed chatką i śpiewająca pieśń o miłości do pierwszego ukochanego jest najbardziej znaną sceną z muzycznego cyklu Edwarda Griega do dramatu Henryka Ibsena „PeerGynt”. To typowa chatka, jaką niemal każdy Norweg ma w górach, również tytułowy bohater − jego hytta, znajduje się w najstarszym parku narodowym kraju, Rondane.


Norwegia, choć geograficznie nie tak odległa od Polski i niewiele od niej większa (385 155 km2), wprawia chyba każdego turystę w spore zaskoczenie. Tu dzieło człowieka spychane jest nieustannie w cień przez wszechpotężne siły natury, nadal dzikiej, bo niezindustrializowanej, fundując podróżującym po tym wyżynno-górzystym kraju skandynawskim nowe, coraz to piękniejsze widoki dosłownie co kwadrans. Tak jak w kalejdoskopie 5D – bo ze wszystkimi efektami specjalnymi – śniegiem po pas i temperaturą -10 stopni w kwietniu, kiedy w Polsce już wiosna jest w pełni, powiewem morskiego wiatru, promami sunącymi majestatycznie po srebrzących się w promieniach słońca fiordach, modrymi plamami jezior w otulinie lasów z dominacją jesionów i olszy. To, można śmiało rzec, narodowe drzewa Norwegii – wedle mitologii skandynawskiej właśnie z jesionu bogowie ukształtowali mężczyznę, a z olszy powstała niewiasta.

rt_2010_09-1.jpgMinisłownik pojęć


Warto weń zaopatrzyć strony w katalogu odnoszące się do Norwegii

fiord − głęboka zatoka wcinająca się w ląd, często rozgałęziona, o stromych brzegach miejscami dochodzących do 1000 m. Fiordy powstały przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych.

sztokfisz – suszona ryba, najczęściej dorsz

stavkirke – budowane pod koniec epoki wikingów kościoły „słupowe” z kunsztownymi zdobieniami i dachówkami w kształcie smoczej łuski

troll – powstać z folkloru skandynawskiego. Bezkształtny, garbaty, przysadzisty i cuchnący olbrzym, lubiący gnębić ludzi. Pojawia się m.in. w „Peer Gyncie” Ibsena.

wikingowie – nazwa pochodzi od vik – człowiek z zatok, lub vika, człowiek morza.


Określenie skandynawskich wojowników, którzy między VIII a XII stuleciem dokonywali wypraw łupieżczych i podbojów znacznych części Europy. Opanowali m.in. Islandię, Grenlandię, okolice francuskiego Nantes, obszary na terenie Anglii, Irlandię, część Rusi.

Co pokazać?

Imponująca długość Norwegii – blisko 3 tys. km, może stwarzać problemy organizatorom turystyki, bo objechać jej, nawet w dwa tygodnie, po prostu nie sposób. Już wyprawa na...

Wydanie: 5/2010, ODKRYWAMY ZAGRANICZNE DESTYNACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail