Milion kibiców przyleci na Euro 2012

rt_2010_12-33.jpgW trakcie Euro 2012 w Polsce odbędzie się 15 meczów. I choć cały turniej trwać będzie 3 tygodnie, to właśnie wtedy przyjdzie nam zdać egzamin z dobrej organizacji ruchu w polskiej przestrzeni powietrznej, odpowiedniej obsługi pasażerów na lotniskach i sprawnego transportu kibiców na stadiony.


Ponieważ, według przewidywań, większość kibiców przybędzie do Polski właśnie samolotami, warto zdać sobie sprawę ze skali wyzwania. Według szacunków, w ciągu trzech tygodni trwania Mistrzostw Polskę odwiedzi dodatkowo od 800 tysięcy do miliona kibiców. Od tego, jak ocenią poziom obsługi zarówno w powietrzu, jak i na lotniskach, zależą w dużej mierze wrażenia i opinie na temat naszego kraju, co może mieć znaczący wpływ na późniejszy ruch turystyczny.


Wzmożony ruch

Według prognoz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, podczas turnieju liczba operacji lotniskowych w ciągu doby zwiększy się o 150–220, a miasta – gospodarze będą musiały dodatkowo przyjąć w dniu meczu ok. 30 tysięcy pasażerów przylatujących na dane spotkanie. Warto przy tym zdać sobie sprawę, że oprócz obsługi Euro 2012 (w dużej mierze opartej na połączeniach czarterowych), odbywać się będą normalne loty rejsowe. Jak wynika zarówno z przewidywań raportu opracowanego przez naukowców dla Spółki PL.2012, jak i doświadczeń poprzednich organizatorów turniejów piłkarskich, wzmożony ruch turystyczny utrzyma się również po zakończeniu Piłkarskich Mistrzostw Europy – Polskę będzie odwiedzać rocznie średnio o 490 tysięcy turystów więcej. Przygotowania lotnisk i ruchu powietrznego do Euro 2012 koordynuje Spółka PL.2012, współpracując m.in. z portami lotniczymi w miastach – gospodarzach turnieju, lotniskami wspomagającymi, Urzędem Lotnictwa Cywilnego, Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, polskimi siłami powietrznymi, Ministerstwem Obrony Narodowej czy Ministerstwem Infrastruktury. Obsługę ruchu lotniczego prowadzić będą przede wszystkim cztery porty lotnicze w miastach – gospodarzach: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Lotniskami wspomagającymi będą: dla Warszawy – Łódź i być może Modlin, o ile port będzie gotowy przed czerwcem 2012 r., dla Gdańska – Bydgoszcz, dla Wrocławia – Katowice, a dla Poznania – Zielona Góra. Lotniska wspomagające będą przede wszystkim przyjmować samoloty VIP-owskie, a także pełnić funkcje parkingowe. Kolejnym wsparciem dla portów lotniczych w miastach – gospodarzach turnieju będą mniejsze lądowiska należące do Aeroklubu Polskiego, a także lotniska wojskowe. Te ostatnie (np. w Krzesinach, Dęblinie czy Mińsku Mazowieckim) będą mogły przyjmować delegacje. Potencjalnymi portami wspomagającymi są też Kraków (w którym znajdować się...

Wydanie: 7/2010, TRANSPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail