CBOS: Ponad 50% Polaków nie wyjechało na wakacje w 2010 roku

8 proc. wypoczywało poza domem po kilka dni, 12 proc. wyjeżdżało na dłuższe wypady, a 21 proc. korzystało zarówno z długich, jak i krótkich wyjazdów – wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadzonego w grudniu ub.r.


Według CBOS 31 proc. Polaków spędziło poza miejscem zamieszkania od jednego do siedmiu dni, 35 proc. – od ośmiu do 14 dni, a po 12 proc. respondentów: 15–21 dni lub 22–30 dni. Na wypoczynek poza domem decydują się najczęściej osoby z wyższym wykształceniem, lepiej sytuowane oraz zajmujące wyższe stanowiska. Na dłuższy urlop wyjechało w 2010 r. tylko 21 proc. rencistów, 18 proc. niewykwalifikowanych robotników oraz 17 proc. emerytów. W ten sposób wypoczywało również 34 proc. wykwalifikowanych robotników i 33 proc. pracowników usług. Z dłuższych wypadów korzystają głównie mieszkańcy dużych miast (ponad 0,5 mln) – 60 proc., podczas gdy z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców – tylko 31 proc. Częściej podróżują osoby młode niż starsze. 40 proc. wypoczywających w kraju Polaków przebywało u rodziny lub znajomych, a 36 proc. – w prywatnie wynajętej kwaterze. 15 proc. osób wybrało odpoczynek na działce, 11 proc. – zorganizowane wczasy, a 9 proc. – pole namiotowe. 15 proc. wypoczywających za granicą respondentów wyjeżdżało indywidualnie; 11 proc. – korzystało z wycieczek i zorganizowanych przez biura podróży; tyle samo – z pobytu u rodziny, przyjaciół lub znajomych. Zagraniczne wyjazdy wybierali głównie kadra kierownicza, specjaliści z wyższym wykształceniem oraz studenci.

Wydanie: 8/2010, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail