Wakacyjna pogoda dla seniorów

rt_2011_03-35.jpgOsoby po 55. roku życia od lat stanowią, zwłaszcza w krajach skandynawskich i Niemczech, mocną grupę turystów wyjeżdżających poza sezonem do ciepłych krajów. Oczywiście ułatwieniem dla tej sytuacji był do tej pory przede wszystkim wyższy poziom życia tej grupy społeczeństwa, a co za tym idzie dużo wyższe emerytury niż w Polsce.


Seniorzy w turystyce to coraz poważniejszy klient. Zwłaszcza, że według Komisji Europejskiej do roku 2050 liczba osób powyżej 65. roku życia wzrośnie o 70 proc., zaś powyżej 80. roku życia aż o 170 proc. Z kolei ludzie powyżej 55. roku stanowią prawie 1/3 wszystkich podróżujących. Wśród wielu pomysłów ułatwienia życia seniorom coraz więcej dotyczy turystyki. Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła od promowania programu Miasto przyjazne seniorom, w którym w założeniach samorządy mają realizować projekty ułatwiające poruszanie się po mieście, zwiedzanie go i wypoczynek. To między innymi autobusy i tramwaje niskopodłogowe, siedzenia dla starszych, ułatwienia w poruszaniu po muzeach i parkach (m.in. dobrze oznaczone tablice z dużym drukiem).

rt_2011_03-34.jpg
Seniorzy to ludzie dysponujący na ogół wolnym czasem i lubiący podróżować poza ścisłym sezonem. Mogą więc pomóc zapełnić hotele świecące w dużej mierze pustkami, nawet te w najbardziej popularnych regionach. Jeden z liderów europejskiej turystyki w roku 2009 zainicjował projekt „Turystyka dla seniorów”. Jego cel to oczywiście aktywizacja grupy społecznej seniorów i promowanie wśród niej, ale i wśród branży turystycznej, turystyki całorocznej.


Chodziło też rzecz jasna o zachęcenie do odwiedzania kurortów hiszpańskich w sezonie zimowym. Na realizację projektu przeznaczono milion euro, które zwrócić się miały dzięki wydłużeniu sezonu turystycznego, poprawieniu dzięki temu zatrudnienia oraz ożywieniu w zimowym sezonie tych regionów, który do tej pory turystycznie zamierały. Władze Hiszpanii dopłacały do każdego seniora 150 euro. Dzięki temu cena tygodniowego wyjazdu w ramach projektu Europe Senior Tourism na Baleary lub wybrzeże Costa del Solwynosi wynosiła ok. 1599 zł plus opłaty lotniskowe.


Oferta spotkała się w Polsce z tak wielkim zainteresowaniem, że poza biurem Exim Tours, które jako pierwsze współpracowało w ubiegłym sezonie z Hiszpanami, w tym roku do programu przystąpiło wiele kolejnych firm. Exim Tour rozszerzył swoją ofertę o Tunezję (akcja „Tunezyjskie słońce dla seniorów”). W mijającym sezonie z kolei biuro podróży Triada zostało w naszym kraju wyłącznym partnerem programu Cypr 55+. W ramach oferty seniorzy mogą odpoczywać w luksusowych hotelach położonych na zachodzie wyspy (Paphos) oraz w centrum (Limassol). Ośmiodniowy wyjazd ze wszystkim opłatami (do kwietnia 2011 roku) kosztuje nawet mniej niż 1600 zł (w...

Wydanie: 11/2010, TRENDY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail