Wracamy nad Nil

Tegoroczne wypadki w Egipcie, przez niektórych nazywane rewolucją, były nie tylko wstrząsem politycznym. Spowodowały gwałtowny, ale na szczęście krótkotrwały kryzys w turystyce. Najwięksi touroperatorzy działający na egipskim rynku odwoływali kolejne turnusy, przekładali terminy lotów czarterowych. Destynacja, którą wybierało na wakacje ponad pół miliona Polaków, wydawała się przez moment stracona.

Na szczęście zamieszki i demonstracje zakończyły się zwycięstwem opozycji i Egipt znów wrócił do ofert biur podróży. Sami Egipcjanie chcą przekuć chwilowy kryzys w kolejny propagandowy sukces. Na targach turystycznych ITB w Berlinie do odwiedzenia kraju nad Nilem zachęcały foldery i plakaty z hasłem „Witamy w kraju pokojowej rewolucji”. Wycieczki do Kairu będą prawdopodobnie zawożone w dodatkowe miejsce, którego nie było do tej pory w programach, a które reklamowe jest hasłem „Tahrir – plac, który poruszył świat”. Egipt nie może sobie pozwolić na kryzys w turystyce, wszak aż 11.6 proc PKB jest generowane właśnie przez nią. Szacuje się, że ponad 12 proc. Egipcjan znajduje zatrudnienie w turystyce. Warto przypomnieć, że w roku finansowym 2009/2010 wpływy sektora turystyki do budżetu Egiptu osiągnęły wartość 11,59 mld dol. USA.


WARTO WIEDZIEĆ:
 • Ambasada polska 5 Aziz Osman St. Zamalek Tel. 002 027367456
 • Policja tel. 122
 • Policja turystyczna tel. 126
 • Waluta : Funt egipski (LE) dzieli się na sto piastrów. 1 US D to ok. 5 LE,
 • 1 euro to ok. 7 LE. Funt egipski nie jest wymieniany poza Egiptem. Banknoty mają wartość: 50 pt, 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 L. E., a monety: 10, 20 i 25
 • Internet
www.egypt.travel
www.touregypt.net
http://interoz.com/egypt/tourism
www.egypttourism.org
www2.sis.gov.egW 2010 roku Egipt odwiedziło ponad 15 mln turystów zagranicznych. Według danych Centralnego Banku Egiptu i egipskiego urzędu statystycznego CAMPAS cytowanych przez portal www.eksporter.gov.pl całkowita strata poniesiona przez sektory wytwórczości, budownictwa i turystyki w wyniku sytuacji kryzysowej w Egipcie od 28 stycznia do 5 lutego 2011 roku przekroczyła wartość 10 mld funtów egipskich (LG). Straty sektora turystyki będące wynikiem odwołania w ostatnim tygodniu stycznia 2011 r. przyjazdów turystów do Egiptu wyniosły 4,8 mld LG (825 mln dol.), a wyjazd w tym okresie z Egiptu 210 tys. turystów spowodował zmniejszenie wydatków turystów o 1,04 mln LG (178 mln dol. USA). W rezultacie sektor turystyki poniósł stratę od 25 stycznia br. przynajmniej 1,5 mld dol. USA, a ponad 1 mln turystów wyjechało z Egiptu w rezultacie obaw powstałych na tle sytuacji kryzysowej.

Można więc założyć, że Egipcjanie dołożą wszelkich starań, by nie tylko przekonać właścicieli biur podróży na całym świecie, że pobyt w Egipcie jest bezpieczny, ale i żeby tak faktycznie było. Warto przypomnieć, że w ostatnich latach bezpieczeństwo w tym kraju wyraźnie się poprawiło. O zamachach sprzed lat już powoli zapomniano, do Luksoru nie jeździły już ostatnio konwoje autokarowe. Oczywiście, jesienne ataki rekinów muszą budzić lekki niepokój, ale były to jednostkowe wypadki. Może dochodzić niekiedy do awantur na tle religijnym, ale generalnie kurorty oraz najczęściej odwiedzane przez turystów...

Wydanie: 12/2010, MODA NA...
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
 • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail