Balony nad Litwą

Na Litwie pod względem liczby balonów i ich pilotów w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców oraz osiągnięć sportowych Litwa znajduje się w europejskiej pierwszej piątce. Tegoroczny sezon lotów litewscy baloniarze powitali posiadając 107 balonów, sterowiec, prawie 100 pilotów oraz ponad 1000 członków załóg – entuzjastów tego sportu z całej Litwy. Dla porównania warto dodać, że na sąsiedniej Łotwie jest około 20 balonów, w Estonii 3, a w Finlandii 60.


Wilno to jedna z niewielu europejskich stolic, nad którą można latać balonami. Przepięknie z gondoli balonu prezentują się także położone wśród jezior Troki ze średniowiecznym zamkiem czy niewiarygodnie meandrujący Niemen w okolicach Birsztan. Tradycyjnie loty odbywają się również w innych miastach i kurortach Litwy: Kłajpedzie (Klaipėda), Połądze (Palanga), Szawlach (Šiauliai), Poniewieżu (Panevėžys), Birsztanach (Birštonas), Druskienikach (Druskininkai), Olicie (Alytus). Sezon lotniczy zaczyna się w kwietniu i trwa do października, choć loty balonem odbywają się również zimą, o ile pozwalają na to warunki pogodowe. W czasie sezonu lata się zazwyczaj rano (od godz. 5.00 do 9.00) i wieczorem (od godz. 18.00 do 21.00), zimą balonem można latać także w ciągu dnia. Lot trwa zwykle około godziny, natomiast całe przedsięwzięcie (z przygotowaniem balonu i potem jego złożeniem) około 3-4 godzin. Ceny przelotów są uzależnione od liczby chętnych, ale wynoszą około 120 euro za osobę i obejmują godzinny lot, ceremonię „chrztu”, certyfikat pierwszego lotu, szampana, ubezpieczenie pasażerów, dostarczenie na miejsce spotkania. Lot balonem nad zabytkami Wilna czy trockim zamkiem można też podarować komuś na prezent lub zamówić na specjalną okazję, np. zaręczyny czy początek podróży poślubnej. (www.skriskimekartu.lt, www.lod.lt).

Wydanie: 3/2011, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail