Bezpieczne wyjazdy egzotyczne

Polacy wyjeżdżają na urlop w miejsca mniej znane , egzotyczne . Wielu z nich po jednym udanym wyjeździe nabiera złudnego przekonania, że oto stali się doświadczonymi globtroterami i niestraszny im żaden kierunek. Tymczasem podróżowanie samotne lub w małej grupce jest może romantyczne, może daje poczucie wolności, ale i niesie za sobą – zwłaszcza, gdy w danym regionie jesteśmy po raz pierwszy – poważne niebezpieczeństwa.

rt_2011_09-6.jpg

I nie chodzi tylko o te najbardziej ekstremalne (groźbę śmierci lub pobicia). Po prostu zdani na siebie, bez doświadczenia podróżnicy muszą popełniać błędy, które skutkują zgubieniem się lub rzeczy, spóźnieniem na samolot lub statek, chorobami.


Tym ważniejsza staje się rola biur turystycznych, które specjalizują się w nietypowych wyjazdach. Bardzo często potrafią one zorganizować ciekawą wyprawę taniej a na pewno bezpieczniej. Te najlepsze mają doświadczonych przewodników i pilotów, mają kontakty na miejscu, współpracują z miejscowymi agencjami, przewoźnikami, hotelarzami, restauratorami. Wiedzą kiedy jechać, którędy, jakie miejsca omijać, kogo przekupić, gdzie taniej przenocować i zjeść. Jak podkreśla Andrzej Rutkowski z warszawskiego biura SuperTour: – Przed wybraniem kierunku niezwyklej, egzotycznej podróży trzeba pamiętać o dokładnym sprawdzeniu zarówno ogólnych warunków klimatycznych, jak i aktualnej pogody.

rt_2011_09-18.jpg


Powinno się być niemal wróżbitą i na podstawie różnych informacji i sygnałów przewidzieć zagrożenia ze strony huraganów, tajfunów, trzęsień ziemi – czyli zjawisk przyrodniczych, które w rejonach planowanej podróży mogą się nasilać w danym okresie. Należy zwrócić uwagę na ewentualne zagrożenia chorobowe i obowiązkowe szczepienia. Ważne jest także sprawdzenie, jakie dokumenty podróżne wymagane są w tych krajach, jak długo ważny paszport, ewentualnie wizy (czy da się je pozyskać w Polsce, czy trzeba o nie wystąpić do ambasad w innych państwach). Trzeba też wybrać ubezpieczyciela – który zapewni asekurację na wypadek nieszczęśliwych przypadków. Polscy turyści są już w dużej części wyedukowani, poznali dobrze bliskie kierunki czarterowe, poszukują teraz nowych terenów do eksploracji.Więcej informacji
  • unijna strona poświęcona ochronie konsularnej: www.consularprotection.eu
  • prawa wynikające z obywatelstwa unijnego: http://ec.europa.eu/justice/ citizen
  • strona internetowa wiceprzewodniczącej Viviane Reding, komisarz UE ds. wymiaru sprawiedliwości: http://ec.europa.eu/reding.


Dla wielu basen Morza Śródziemnego – zarówno w części europejskiej, jak i bliskowschodniej czy północnoafrykańskiej oraz Skandynawia i Islandia są terenami dobrze poznanymi. Lepsze niż przed laty zarobki i ogólne relatywne obniżenie kosztów podróży pozwalają na zarówno grupowe jak i indywidualne penetrowanie egzotycznych krajów, do których organizowane są przeloty czarterowe. Polski turysta niekoniecznie preferuje leżenie na plaży. Łaknie kultury, lubi poznawać dawne cywilizacje, podziwia cuda stworzone zarówno przez człowieka jak i naturę. Stąd liczne wyprawy do Ameryki Południowej i Środkowej, do Afryki, na Bliski i Daleki Wschód. Lubi także rozkoszować się egzotycznymi owocami i nie obawia się skosztować miejscowych specjałów. Kiedy już zwiedziło się większość krajów odwiedzonych także przez naszych kolegów i przyjaciół, szuka się nowych kierunków, krajów dawniej niedostępnych – jak na przykład Butan, Birma czy Kambodża. W tej chwili największym powodzeniem cieszą się kraje, do których organizuje się wyjazdy zbiorowe. Meksyk, Kuba, Dominikana, Peru, Ekwador, Kolumbia, Tajlandia, Indonezja, Republika Południowej Afryki, Etiopia, Gambia, Indie. Wśród wielbicieli pięknych plaż największym wzięciem cieszą się Seszele, Mauritius, Goa, Bali. Moim zdaniem wśród egzotycznych kierunków prym wiedzie Meksyk, który przyciąga zarówno architekturą i złotem Majów, przepięknymi krajobrazami, czystymi plażami, rewelacyjną kuchnią i niezwykłym zdobnictwem kościołów z czasów konkwisty. Sanktuarium Matki Boskiej z Guadalupe to duchowy magnez setek pielgrzymek, które docierają tu z Polski. Firmy, które chcą zadebiutować na tym rynku, powinny przede wszystkim poszukać człowieka, który w podobnych wyprawach uczestniczył lub je prowadził. Zresztą gro z takich biur zakładane jest przez ludzi, którzy lubią tego typu wyjazdy i pasję chcą połączyć z zawodem. Często się zdarza jednak, że w imię oszczędzania pracownicy biur zapominają o niektórych koniecznych kosztach tego typu wypraw. Uczestnicy muszą o nich wiedzieć, ale nie można im dawać alternatywy.


Jest tak na przykład ze szczepieniami

Organizując wyjazd w strefę pozaeuropejską powinniśmy, nawet jeśli jeździmy tam co roku, prawdzić aktualną sytuację epidemiologiczną danego kraju. Najlepiej na stronie...

Wydanie: 4/2011, TRENDY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail