Muzeum Obozu czy park rozrywki?

rt_2011_08-53.jpgW Pustkowie na Podkarpaciu, w powiecie dębickim powstaje projekt muzealny, który wzbudził niemałe emocje. Pomysł zrodził się cztery lata temu. Jego realizacja obejmuje trzy elementy. Pierwszym było zagospodarowanie tzw. Góry Śmierci. To miejsce upamiętniające ofiary obozu pracy, który znajdowała się w Pustkowie podczas II wojny światowej. Historycy szacują, że w czasie II wojny światowej zginęło tutaj około 15 tysięcy ludzi, w tym 7,5 tysiąca Żydów, 5 tysięcy jeńców sowieckich i około 2,5 – 3 tysiące Polaków. Na terenie dawnego obozu znajduje się obecnie pomnik poświęcony zamordowanym więźniom, tablice upamiętniające miejsce krematoryjnego stosu i bunkier, w którym Niemcy przechowywali zwłoki pomordowanych. Na szczycie, na który prowadzą długie schody, postawiono pomnik ku czci ofiar obozu.


W roku 2007 władze gminy Dębica postanowiły na miejscu dawnego obozu wybudować filię muzeum Dębicy. W założeniu twórców ma to być miejsce przypominające historię obozu i pobliskiego poligonu SS . Odtworzone mają być repliki dwóch baraków (jednego dla więźniów, jednego dla strażników) i brama obozowa oraz fragment ogrodzenia z drutu kolczastego. Według dyrektora muzeum Dębicy, Jacka Dymitrowskiego: – Nie jest to, jak podały niektóre media, replika obozu! Budynki z zewnątrz będą kopią tych wojennych a wewnątrz znajdą się ekspozycje dokumentujące życie obozowe, więźniów i strażników (m.in. zdjęcia czy wspomnienia).

rt_2011_08-57.jpg
To ma być placówka dydaktyczna. Trzeba pamiętać, że muzeum będzie częścią całego projektu. Liczymy, że po otwarciu odwiedzać go będzie podobna liczna gości, jak muzeum w Dębicy (rocznie kilkadziesiąt tysięcy). Znajdujemy się na Szlaku Chasydzkim. Chciałem podkreślić, że nasza inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno miejscowej ludności (wśród nich byli więźniowie obozu), jak i gości zagranicznych (m.in. byłego więźnia obozu, a także innych obozów hitlerowskich – Moshe Ostera). Gdy decyzję o budowie muzeum ogłoszono, w internecie zawrzało. Przeciwnicy podkreślają, że „budowanie repliki obozu jest niesmacznym pomysłem”, „żeby atrakcję turystyczną robić z cierpienia ludzi...

Wydanie: 5/2011, KRYTYCZNYM OKIEM
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail