Tallin - tygiel architektury europejskiej

Tallin nazywany często Perłą Bałtyku lub Florencją Północ y to dobra alternatywa na weekendowy city break dla znacznie bardziej popularnych i obleganych zachodnich stolic europejskich. Wznowione w 2010 roku przez LOT bezpośrednie połączenie z Tallinem pozwala już w półtorej godziny znaleźć się w stolicy Estonii, przy czym warto dodać, że tallińskie lotnisko położone jest zaledwie 4 km od centrum miasta.


Położony nad Zatoką Fińską Tallin jest nie tylko stolicą Estonii. To również najstarsza stolica europejska i Europejska Stolica Kultury 2011. Jest to miasto wielu wpływów, które przyciągało swoim urokiem i bogactwem cesarzy niemieckich, królów szwedzkich i arabskich kupców. Pomimo wielu wojen i okupacji miasto zdołało uchronić przed zniszczeniem większość budynków, dlatego zwiedzać w Tallinie zdecydowanie jest co.Architektoniczny mix

Na pewno usatysfakcjonowani będą miłośnicy architektury – zarówno tej średniowiecznej jak i współczesnej. Spacerując ulicami Tallina wielokrotnie przenosimy się w czasie. To miasto architektonicznych kontrastów: tallińska starówka, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, należy do najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Tuż obok niej rozkwita nowoczesna dzielnica biznesowa, zaś w samym centrum Tallina, w dawnej dzielnicy przemysłowej Rotermann powstał nowy projekt zabudowy mieszkalnousługowej – Rotermann Quarter, estońskiej pracowni architektonicznej Kosmos, która zasłynęła niekonwencjonalnymi projektami z pogranicza dekonstruktywizmu i high-techu. W XIX wieku Tallinn przeżywał swoją rewolucję przemysłową – miasto wzbogaciło się wówczas o kilka budynków magazynowych zbudowanych tradycyjną techniką wykorzystującą lokalny budulec – biały estoński wapień.


Tallińska starówka

Charakterystyczne budynki z tego okresu znaleźć można głównie w okolicy portu, ale również w głębszych częściach miasta. Ze względu na dobry stan techniczny oraz naturalny budulec obiekty te są dzisiaj chętnie przebudowywane i wykorzystywane pod nowe inwestycje. Dwa kompleksy tego typu: magazyny mąki oraz stolarnia weszły w skład wspomnianego wcześniej Rotermann Quarter. Innym przykładem rewitalizacji industrialnych obiektów, który zapoczątkował proces rewitalizacyjny zaniedbanych obszarów magazynowych w centrum miasta, jest dawna fabryka papieru – Fahle House.


Linnahall Port

Tallińska starówka


Zaprojektowana przez pracownię KOKO Architects charakterystyczna szklana bryła „postawiona” na starej fabryce zbudowanej z wapienia to dziś bardzo modny, wielofunkcyjny obiekt: na parterze mieszczą się biura, restauracje i sklepy, zaś szklany box pełni funkcję mieszkalną. Pisząc o eklektyzmie architektonicznym Tallina nie sposób nie wspomnieć również o wybudowanym w latach 80. ubiegłego wieku monumentalnym porcie Linnahall, zaprojektowanym ponoć w kształcie estońskiego symbolu narodowego – chabra bławatka. I chociaż nie jest to być może najpiękniejsze miejsce w stolicy Estonii warto odwiedzić je, by poczuć potęgę socjalistycznego budownictwa. To co wyróżnia Linnahall to właśnie tony betonu, setki stopni i historia, którą można poczuć w powietrzu. Z portu rozpościera się wspaniały widok na Morze Bałtyckie, zabudowania pofabryczne, tallińskie Stare Miasto i dzielnicę biznesową. Warto tutaj przyjść i w ciągu dnia, i wieczorem, kiedy budynki miasta są rozświetlone.

Linnahall Port

Tallińska starówka

Estońskie Muzeum Historii


Miasto muzeów

Z wizyty w Tallinie zadowoleni będą również miłośnicy historii i sztuki. Według danych estońskich w Tallinie działają aż 32 muzea. Jednym z nich jest Muzeum Sztuki Współczesnej KUMU, które jest największym muzeum sztuki w krajach bałtyckich i jednym z największych w Europie. KUMU to skrót od estońskiego „Kunstimuuseum” (muzeum sztuki). Gmach budynku zaprojektował fiński architekt Pekka Vapaavuori, który wygrał konkurs w 1994 roku, zaś sam budynek powstał w latach 2003 – 2006. Na uwagę zasługuje również Estońskie Muzeum Historii (Eesti Ajaloomuuseum) w Tallinie, które zostało założone w 1842 roku przez radnego miasta i aptekarza – Johanna Burcharta. Muzeum mieści się w kamienicy zwanej Domem Wielkiej Gildii (Suurgildi hoome) pochodzącej z 1410 roku – do której wstęp mieli niegdyś wyłącznie najbardziej wpływowi obywatele miasta. Nowa, stała ekspozycja „SPIRIT OF SURVIVAL – 11000 lat estońskiej historii” wprowadza w świat wydarzeń historycznych, które miały największy wpływ na dzieje Estonii. Wystawa ukazuje historię kraju za pomocą interaktywnych eksponatów.


Estońskie Muzeum Historii


Najnowocześniejsze miasto świata

Mimo średniowiecznego uroku, Tallin jest jednym z najbardziej nowoczesnych miast na świecie. Bezprzewodowy, ogólnodostępny internet w Estonii to już codzienność. Dlatego Tallin najwygodniej jest zwiedzać z IPodem, na który można ściągnąć wszystkie niezbędne informacje dotyczące atrakcji turystycznych, wydarzeń, hoteli i restauracji. Warto też dodać, że Estonia ma najlepiej rozwinięty system e-administracji – jej obywatele posługują się elektronicznymi dowodami osobistymi z chipem zabezpieczonym numerem PIN, poza tym nie można zapomnieć, że Estonia to także miejsce narodzin popularnego Skype’a. Nowoczesność to nie tylko architektura i technologie, ale również styl życia, dlatego Tallin to idealne miejsce na weekendowy city break czy zbliżający się karnawał. Miasto praktycznie nigdy nie zasypia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, od modnych klubów po kameralne winiarnie. W 2011 roku Tallin jest Europejską Stolicą Kultury. Z tej okazji miasto przygotowało ponad 7 tysięcy wyjątkowych imprez i wydarzeń.

W samym centrum dzielnicy Rotermann Quarter można obejrzeć instalację polskiego artysty Stefana
Kornackiego zatytułowaną „Urban Game/Gra miejska”, która została przygotowana w ramach Międzynarodowym Festiwalu Światła „Valgus Festival”. Tworzą ją trzy neony świetlne powstałe w latach 70., 80.,90.: „Uniwersum”, „Elana” oraz „Izba przyjęć”, które niegdyś zdobiły budynki Torunia i Bydgoszczy.


Agnieszka Wardzińska

Wydanie: 7/2011, MODA NA...
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail