Zagraniczni turyści w Polsce

W ostatnich latach zagraniczne podróże polskich obywateli stały si ę znacznie łatwiejsze niż było to przedtem. Przede wszystkim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej i Układu z Schengen, co spowodowało, że niemalże po całej Europie możemy poruszać się bez kontroli granicznych. Jeszcze kilkanaście lat temu przejechanie z Polski do Portugalii bez zatrzymywania się na granicach było niemożliwe.


rt_2011_11-17.jpg

Ułatwienia w podróżowaniu nie ograniczają się tylko do Europy. Podróż do wielu innych rejonów świata także jest łatwiejsza niż kiedyś, chociaż w tym przypadku o całkowitym zniesieniu kontroli granicznych nie może być mowy. Za przykład może posłużyć Kanada, która od 1 stycznia 2008 r. zniosła obowiązek wizowy dla obywateli Polski (chociaż należy wskazać, że dotyczy to jedynie posiadaczy paszportów biometrycznych). Nawet w USA coraz częściej pojawia się temat zniesienia wiz dla Polaków i być może niebawem do tego dojdzie.


...a obywatele niektórych państw – trudniej

Sytuacja polskich turystów bez wątpienia się polepsza. Jednak warto przyjrzeć się także jak wygląda pozycja obywateli państw obcych, którzy chcą przekroczyć granicę naszego kraju. Wielu z nich może to zrobić bez większych problemów (obywatele państw sygnatariuszy Układu z Schengen, obywatele dużych i bogatych krajów, jak np. USA). Ale z drugiej strony – istnieje grupa państw, których obywatele muszą spełnić szereg wymogów, aby uzyskać zezwolenie na wjazd do Polski. W przypadku wielu sytuacja się nawet pogorszyła, co jest w dużej mierze związane z obecnością Polski w Unii Europejskiej i koniecznością wdrożenia zasad i systemów unijnych. Ustawa o cudzoziemcach przewiduje, że cudzoziemiec może przekroczyć granicę i przebywać na terytorium Polski, jeżeli posiada ważną wizę lub inny ważny dokument uprawniający do wjazdu i pobytu. Ponadto przyjeżdżający...

Wydanie: 7/2011, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail