Nieznany Tyrol…

rt_2011_12-80.jpgPolacy pokochali narty w Austrii . Każdego roku tysiące polskich narciarzy szusuje po tamtejszych stokach – okolice lodowca Stubai zamieniają się w polskie miasto. Tymczasem są w Austrii miejsca, których jeszcze nie odkryliśmy.


Tyrolski region turystyczny Zugspitz Arena na pograniczu austriacko- niemieckim to jeden z ciekawszych pomysłów na zimowy urlop. Miasteczka tworzące ten region (Ehrwald, Lermoos, Berwang, Bichlbach, Biberwier, Heiterwang am See, Lähn-Wengle i Namlos) wtulone są pomiędzy najwyższy szczyt Niemiec – Zugspize na północy i łańcuch górski Mieminger Kette oraz góry Wetterstein na południu. Region oferuje urozmaicony krajobraz z jeziorami, szałasami alpejskimi i szczytami górskimi, który zachwycić może zarówno rozleniwionych turystów, jak i łaknących aktywnego wypoczynku. Turyści mają tu możliwość uprawiania sportów zimowych na tle spektakularnych górskich krajobrazów. 147 km nartostrad, 55 wyciągów i kolejek w siedmiu ośrodkach narciarskich obiecuje urozmaicenie, poczynając od narciarstwa alpejskiego na lodowcu Zugspitze a kończąc na słonecznych nartostradach. Wielbiciele szybkich nart carvingowych czy też zwolennicy łagodnych zjazdów, początkujące maluchy czy dorośli – każdy znajdzie tu wymarzony ośrodek narciarski. Wielka sieć tras biegowych jak również liczne atrakcje, jak np. nocny zjazd na sankach czy wędrówki ze śnieżnymi rakietami, gwarantują niezapomniany urlop.
Dojazd:


Do Zugspitz Arena można dostać się na kilka sposobów. Najszybciej samolotem do Monachium (lot z Warszawy ok. 2 godzin). Większość hoteli oferuje bezpłatny transfer z i na lotnisko. Można również jechać dalej pociągiem. Można również jechać pociągiem z kilkoma przesiadkami, m.in. w Wiedniu i Insbrucku. Nie polecam – bo długo i uciążliwie. Samochodem z Warszawy do Ehrwald jest ok. 1200 km. Najszybciej dojedziemy jadąc do Strykowa a dalej autostradą A2 do Niemiec i A9 do Monachium. Dalej do Garmisch-Partenkirchen wiedzie autostrada A95. Potem lokalną drogą ok. 20 km do Ehrwald. Czas przejazdu to ok. 13 godzin.
Lodowiec Zugspitze

Zacznijmy od „dachu Niemiec” jak nazywany jest szczyt Zugspitze. Na wysokość 2962 m n.p.m. wjeżdża się z Ehrwald (dolna stacja kolejki w dzielnicy Obermoss) zaledwie w 10 minut kolejką „Tiroler Zugspitzbahn”. By dostać się do kotła Zugspitzplatt – już po niemieckiej stronie – trzeba przejść do stacji niemieckiej kolejki rozległymi tarasami, z których roztaczają się przepiękne widoki na austriackie i niemieckie szczyty. Po drodze warto zajść do muzeum poświęconego budowie kolejki. W drodze powrotnej można zjeść obiad w restauracji na szczycie. My jednak gnajmy na dół. Do kotła jedziemy niemiecką kolejką na austriackim bilecie. Szusujemy również dzięki austriackiemu karnetowi.

rt_2011_12-83.jpg
Niemcy i Austriacy żyją z narciarzy, więc już dawno porozumieli się w sprawie wspólnych karnetów. N a - sza kolejka dowiezie nas do stacji Gletschergarten – tu przeżyjemy szok, bo okaże się, że dociera tu pociąg! Tak, tak. Z niemieckiego Garmisch-Partenkirchen dwukilometrowym tunelem wydrążonym w skale dojeżdża tu pociąg – warto to przeżyć. Wróćmy jednak na lodowiec. Warunki śniegowe wymarzone – ze względu na wysokość temperatura oczywiście mocno ujemna ok. minus 20 stopni, ale za to prawie...

Wydanie: 9/2011, MODA NA...
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail