Ryanair wprowadza opłaty handlu emisjami dwutlenku węgla

Ryanair wprowadziła opłatę w wysokości 0,25 euro od pasażera na pokrycie kosztów nowych unijnych regulacji dotyczących emisji dwutlenku węgla. Nowa opłata za lot w jedną stronę obowiązuje od 17 stycznia. Rzecznik linii komentując nowe obciążenia stwierdził: „Linie Ryanair są zdania, że europejskie lotnictwo powinno być wyłączone z systemu ETS, ponieważ odpowiadają za mniej niż 2 proc. emisji CO2 w UE. Szacuje się, że opłaty nałożone na europejskie linie lotnicze kosztowały w 2012 roku będą pasażerów od 15 do 20 mln euro.


Wcześniej podobne opłaty wprowadziły między innymi Lufthansa i Delata Airlines. Od 1 stycznia br. linie lotnicze latające do i z Europy muszą wykupywać pozwolenia na emisję gazów cieplarnianych. Przewoźnicy muszą wnieść opłatę za całą trasę przelotu nie zaś tylko za jej część nad terytorium Unii. Wywołało to protesty linii spoza UE, między innymi amerykańskich i chińskich. W przypadku tych ostatnich poinformowano oficjalnie, że nie zamierzają się one podporządkować tym przepisom. Chai Haibo z Chińskiego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (CATA), zapowiedział, że linie należące do stowarzyszenia „nie będą współprac o w a ć ” w kwestii ETS. CATA reprezentuje linie: Air China, China Southern A i r l i n e s , China Eastern Airlines i Hainan Airlines. Jest to czterech największych chińskich przewoźników lotniczych. Szacuje się, że opłaty jakie te linie by wniosły z tego tytułu w tym roku wynosiłyby ok. 123 mln euro i stopniowo urosłyby do poziomu ponad trzykrotnie większego w roku 2020.

Wydanie: 8/2011, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail