Nowe przepisy o zabezpieczeniach finansowych

– gwarantują zgodność z przepisami prawa unijnego,
ale czy zapewnią bezpieczeństwo?

rt_2012_01-40.jpg

Zabezpieczenia finansowe wymagane dla przedsiębiorców turystycznych według nowych regulacji są dostosowane do przepis ów Unii Eur opejs kiej . Wysokość ich sumy uwzględnia zakres i rodzaj działalności wykonywanej przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Ustawa o usługach turystycznych jest ustawą konsumencką i przede wszystkim wdraża do polskiego systemu prawnego regulacje z zakresu ochrony interesów klienta, ale czy rzeczywiście znowelizowane przepisy zapewnią jego bezpieczeństwo i okażą się stabilne dla sektora usług turystycznych.


Ustawa o usługac turystycznych funkcjonuje w polskim porządku prawny od 1997 roku i jej podstawowe regulacje należy uznać za stabilne i prawidłowe. Problemy w stosowaniu niektórych przepisów, zmiany w otoczeniu prawnym branży turystycznej oraz obowiązki wynikające z członkostwa w UE stworzyły potrzebę nowelizacji ustawy. Jednym z elementów wymagających harmonizacji z przepisami unijnymi była kwestia zabezpieczenia finansowego organizatora i pośrednika turystycznego na wypadek niewypłacalności. I tak według § 2 nowego Rozporządzenia Ministra Finansów z 21 grudnia 2010 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia na rzecz klientów w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych ubezpieczenie obejmuje pokrycie:

•kosztów powrotu klientów z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu lub planowanego powrotu z imprezy turystycznej w wypadku, gdy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny wbrew obowiązkowi nie zapewnia tego powrotu,

•zwrotu wpłat...

Wydanie: 8/2011, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail