Alentejo – nieodkryty skarb Portugalii

Odwiedzając Portugalię, turyści ograniczają się przeważnie do najbardziej popularnych miejsc – Lizbony czy Algarve. Ich uwadze umyka jeden z nieodkrytych skarbów tego kraju – region Alentejo – czarujący warownymi wzgórzami, rozległymi, złoto- zielonymi równinami oraz pięknymi, dzikimi plażami. Warto poznać go bliżej.Ślady dawnych wieków

Alentejo to niezwykle spokojny i urozmaicony region, który zajmuje prawie jedną trzecią powierzchni Portugalii. Jego nazwa pochodzi od słów „além Tejo”, czyli „za Tagiem” (rzeką, która przepływa przez stolicę Portugalii – Lizbonę).

Na obszarze tym można znaleźć wiele śladów po ludach, które niegdyś zamieszkiwały te ziemie. W tajemnicze budowle megalityczne, datowane na kilka tysięcy lat przed naszą erą, obfituje zwłaszcza północna część regionu. Warto obejrzeć 6-metrowy dolmen Zambujeiro, który uchodzi za największy na Półwyspie Iberyjskim, oraz kromlech Almendres, złożony z dziewięćdziesięciu pięciu kamieni ustawionych w kształcie owalu.

Ze wzgórza, na którym znajduje się ten ostatni, rozpościera się wspaniały widok na Évorę i równinę.

W regionie Alentejo widoczne są także ślady bytności Rzymian. Na samym środku rynku w Évorze stoją doskonale zachowane ruiny Templo Romano. Ich widok - na tle kilkaset lat młodszych budynków - budzi niesamowite wrażenie. Natomiast niedaleko wybrzeża Alentejo, niedaleko Santiago do Cacém, znajdują się ruiny rzymskiego miasteczka Miróbriga. Świetnie zachowane fragmenty ścian i piwnic rzymskich łaźni, willi, forum (czyli głównego placu miasteczka) i dwóch świątyni oraz nietknięta przez czas kamienna droga wysadzana cyprysami pozwalają zanurzyć się w tamtejszej atmosferze i choć na chwilę przenieść do czasów Imperium Romanum. Co więcej, na obrzeżach Miróbriga znajduje się jedyny zachowany w Portugalii hipodrom, czyli plac w kształcie elipsy, na którym Rzymianie urządzali wyścigi rydwanów. Zasłużoną chwałą cieszyła się tu portugalska rasa koni -  luzytanów. (Rasa ta nadal jest hodowana, a najsłynniejsza stadnina znajduje się w Alter do Chão na północy Alentejo.)
Charakterystycznym elementem krajobrazu Alentejo są...

Wydanie: 8/2011, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail