EDEN dla Żyrardowa

Tylko w ostatnim roku średnio połowa (51proc. wszystkich europejskich urlopowiczów zaplanowała spędzenie wakacji w swoim ojczystym kraju. Przewidując kontynuację tego trendu w roku 2012, Komisja Europejska poprzez inicjatywę „Modelowe Ośrodki Turystyczne Europy” (EDEN) zachęca Europejczyków do odkrywania bogactwa skarbów skrytych tuż za progiem swoich domów.

 

Inicjatywa EDEN ma za cel wypromować unikalne ośrodki turystyczne Europy, które jak dotąd pozostały w zasadzie nieodkryte. Komisarz UE ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości Antonio Tajani powiedział: „EDEN promuje zrównoważone ośrodki turystyczne, w których turystyka przebiega w harmonii z lokalną społecznością i otoczeniem.” Konkurs, w którym nagrodą jest status modelowego ośrodka turystycznego w danym kraju, każdego roku skupia się na innej tematyce. Cezary Molski, wicedyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej Polskiej Organizacji Turystycznej, powiedział: „Polskie ośrodki turystyczne EDEN są znakomitymi przykładami zrównoważonej turystyki i dostarczają niezapomnianych wrażeń odwiedzającym, którzy pragną spędzić urlop w mniej zatłoczonych miejscach niż tradycyjne ośrodki.”

 

Inicjatywa EDEN pomaga w promocji wschodzących ośrodków zmieniając je w całoroczne ośrodki turystyczne. W roku 2011 zwycięskie ośrodki wybrane zostały dla swojej kluczowej roli w ożywianiu swojego regionu poprzez rozwój i odbudowę zaniedbanych zabytków kulturowych i historycznych oraz pomników przyrody, a także za pełnienie roli katalizatora regeneracji regionu w szerszym kontekście. Polskim laureatem, zostało miasto Żyrardów, które oferuje nie tylko wgląd w życie i historię fabryki, ale również liczne możliwości aktywnego spędzania urlopu dzięki ścieżkom rowerowym i szlakom kajakowym. W konkursie w 2010 roku uhonorowano ośrodki z innowacyjnymi rozwiązaniami związanymi z turystyką wodną. W naszym kraju wygrał Biebrzański Park Narodowy. W roku 2009 EDEN skupiał się na turystyce na obszarach chronionych. Polskim laureatem została Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty. Akronim EDEN w rozwinięciu oznacza European Destinations of Excellence (Modelowe Ośrodki Turystyczne Europy). Jest to projekt promujący zrównoważone modele rozwoju turystycznego w całej Unii Europejskiej. Projekt opiera się na organizowanych każdego roku krajowych konkursach, w których wyłaniane są modelowe ośrodki turystyczne w każdym kraju uczestniczącym.


Wydanie: 2/2012, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail