Niebo nad BERLINEM

Spośród niemieckich landów najdłuższą granicę z Polską ma właśnie Brandenburgia. Wielu z nas swój kontakt z Republiką Federalną Niemiec rozpoczyna i rozpoczynało od kontaktu z Brandenburgią. Na jej terenie Brandenburgii leży Berlin, który wprawdzie tworzy osobną jednostkę administracyjną, ale jednak historycznie należy do tego regionu.

 To właśnie Berlin, a przede wszystkim jego zachodnia część przez kilkadziesiąt lat był dla Polaków synonimem Zachodu. Dziś nadal wielu polskich turystów udając się do krajów położonych na zachód od Polski przejeżdżą właśnie przez ten land. Dzieje się tak między innymi z faktu stosunkowo dobrego skomunikowania tego regionu Niemiec z naszym krajem. Dotyczy to właściwie wszystkich rodzajów komunikacji.

 Nadal chętnie odwiedzany…

Berlin nadal jest atrakcyjnym dla turystów miastem. W żaden sposób nie zaszkodziły mu przemiany polityczne i gospodarcze, które w oczach mieszkańców naszego kraju pozbawiły go atrakcyjności handlowo-zarobkowej. Choć ciągle wielu Polaków jeździ do pracy za naszą zachodnią granicę, Berlin jest przede wszystkim celem wyjazdów biznesowych lub turystycznych. Do dawnych, handlowych powodów podróży do Berlina dziś nawiązują najwyżej mieszkańcy zachodniej części naszego kraju, którzy udają się tam chętnie na zakupy… Choć w statystykach wizyt zagranicznych gości wyprzedza go kilka innych miast, to jednak na tle tej części Niemiec jest potęgą. W roku 2010 cudzoziemcy wykupili 8 507 166 noclegów, podczas gdy w Brandenburgii było to 755 180. W stosunku do wszystkich noclegów wykupionych przez zagranicznych turystów stanowiło to odpowiednio 13,3 oraz 1,3 proc. Oczywiście, fakt, że Berlin jest położony w środku Brandenburgii, powoduje, że jeśli chodzi o ruch turystyczny, to pomimo administracyjnej odrębności należałoby te statystyki zsumować. Wówczas okaże się, że w tej części Niemiec nocuje 14,6 proc. zagranicznych turystów. Lepszy wynik zanotowała tylko Bawaria, w której odnotowano w tym samym czasie ponad 13,5 mln noclegów, co stanowiło 22,34 proc. W rankingu...


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail