Propozycje zmian w zabezpieczeniach

Jak można było się spodziewać, upadek Sky Club zaowocował propozycjami nowych rozwiązań i „naprawiania” zasad funkcjonowania branży turystycznej. Takie idee padły podczas Konwentu Marszałków Województw RP, który odbył się 4-5 lipca br. w Sieniawie, w województwie podkarpackim. Zaproponowano między innymi weryfikację ustalonych kwot minimalnych i stawek procentowych w zabezpieczeniach finansowych organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz utworzenie dodatkowego funduszu zabezpieczającego interesy klientów w razie niewypłacalności organizatora turystyki. – Nasze doświadczenia pokazują, że suma gwarancji ubezpieczeniowych nie wystarcza na pokrycie całości roszczeń klientów, a to zapewnia im ustawa.

 

Dlatego sugerujemy wprowadzenie tzw. systemu mieszanego – obok gwarancji funkcjonowałby także specjalny fundusz, który byłby dodatkowym zabezpieczeniem. Z tego funduszu pokrywane byłyby powroty i pobyty klientów za granicą, gdyby zabrakło środków z gwarancji ubezpieczeniowej – pokreślił marszałek Adam Struzik. – Fundusz gwarantowałby, że klienci nie będą musieli przerywać swojego wypoczynku. Koszty ich pobytu do czasu planowanego powrotu byłyby pokrywane właśnie z tych środków – dodał. – Podobne rozwiązania funkcjonują już w innych krajach europejskich. Obok gwarancji istnieją dodatkowe fundusze, na które odprowadzanych jest od 3 do 5 euro z każdej podpisanej umowy. Te środki gwarantują, że każdy klient w przypadku upadku biura podroży otrzymałby zwrot całej sumy, którą zapłacił za wypoczynek.


Wydanie: 4/2012, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail